menu
close

Държавите от БРИКС призовават ООН да оглави глобалното управление на изкуствения интелект

На 7 юли 2025 г. страните от БРИКС официално приеха декларация, с която призовават Организацията на обединените нации да поеме водеща роля в създаването на глобални рамки за управление на изкуствения интелект. Предложението, подписано на 17-ата среща на върха на БРИКС в Рио де Жанейро, подчертава, че управлението на ИИ трябва да отговаря на нуждите на всички държави, особено на тези от Глобалния юг. Лидерите на БРИКС твърдят, че настоящите регулаторни подходи към ИИ са доминирани от западни интереси и не отразяват разнообразните глобални гледни точки.
Държавите от БРИКС призовават ООН да оглави глобалното управление на изкуствения интелект

Разширеният блок на БРИКС, който вече представлява над 40% от световното население и 44% от глобалния БВП, зае категорична позиция относно регулирането на изкуствения интелект, като официално призова ООН да поеме водеща роля в глобалното управление на ИИ.

В декларацията, приета на 7 юли в Рио де Жанейро, лидерите на БРИКС определят изкуствения интелект като „уникална възможност за ускоряване на развитието към по-проспериращо бъдеще“, като същевременно подчертават, че рамките за управление трябва да „намаляват потенциалните рискове и да отговарят на нуждите на всички държави, включително тези от Глобалния юг“.

Предложението директно оспорва западно-доминираните подходи към управлението на ИИ, като БРИКС настоява всяка глобална рамка да бъде „представителна, ориентирана към развитие, достъпна, приобщаваща, динамична и отзивчива“, като същевременно зачита националния суверенитет. Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва, чиято страна председателства БРИКС през 2025 г., заяви: „С приемането на Декларацията за управление на изкуствения интелект, БРИКС изпраща ясно и недвусмислено послание: новите технологии трябва да функционират в рамките на справедлива, приобщаваща и равнопоставена система за управление.“

Декларацията призовава за разработване на „технически спецификации и протоколи“ с участието на публичния сектор и агенции на ООН, за да се гарантират „доверие, оперативна съвместимост, сигурност и надеждност“ на платформите за ИИ. Тя също така насърчава сътрудничеството с отворен код, защитата на дигиталния суверенитет, честната конкуренция на пазарите за ИИ и защитата на интелектуалната собственост, която не възпрепятства трансфера на технологии към развиващите се страни.

Анализаторите отбелязват, че този ход представлява значимо геополитическо развитие в технологичната политика. Игор Макаров, ръководител на катедра „Световна икономика“ в Висшето училище по икономика в Русия, отбелязва, че „глобалното управление в областта на изкуствения интелект практически не съществува“, което поставя БРИКС в позиция потенциално да поеме водеща роля в създаването на институции в тази нововъзникваща сфера.

Очаква се позицията на БРИКС относно управлението на ИИ да оформи ангажимента на блока по технологични въпроси през 2025 г. под председателството на Бразилия и темата „Засилване на сътрудничеството на Глобалния юг за по-приобщаващо и устойчиво управление“. С навлизането на ИИ във все повече сфери на глобалната икономика тази инициатива може значително да повлияе върху начина, по който се създават и прилагат международните стандарти за ИИ.

Source:

Latest News