Разширеният блок на БРИКС, който вече представлява над 40% от световното население и 44% от глобалния БВП, зае категорична позиция относно регулирането на изкуствения интелект, като официално призова ООН да поеме водеща роля в глобалното управление на ИИ.
В декларацията, приета на 7 юли в Рио де Жанейро, лидерите на БРИКС определят изкуствения интелект като „уникална възможност за ускоряване на развитието към по-проспериращо бъдеще“, като същевременно подчертават, че рамките за управление трябва да „намаляват потенциалните рискове и да отговарят на нуждите на всички държави, включително тези от Глобалния юг“.
Предложението директно оспорва западно-доминираните подходи към управлението на ИИ, като БРИКС настоява всяка глобална рамка да бъде „представителна, ориентирана към развитие, достъпна, приобщаваща, динамична и отзивчива“, като същевременно зачита националния суверенитет. Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва, чиято страна председателства БРИКС през 2025 г., заяви: „С приемането на Декларацията за управление на изкуствения интелект, БРИКС изпраща ясно и недвусмислено послание: новите технологии трябва да функционират в рамките на справедлива, приобщаваща и равнопоставена система за управление.“
Декларацията призовава за разработване на „технически спецификации и протоколи“ с участието на публичния сектор и агенции на ООН, за да се гарантират „доверие, оперативна съвместимост, сигурност и надеждност“ на платформите за ИИ. Тя също така насърчава сътрудничеството с отворен код, защитата на дигиталния суверенитет, честната конкуренция на пазарите за ИИ и защитата на интелектуалната собственост, която не възпрепятства трансфера на технологии към развиващите се страни.
Анализаторите отбелязват, че този ход представлява значимо геополитическо развитие в технологичната политика. Игор Макаров, ръководител на катедра „Световна икономика“ в Висшето училище по икономика в Русия, отбелязва, че „глобалното управление в областта на изкуствения интелект практически не съществува“, което поставя БРИКС в позиция потенциално да поеме водеща роля в създаването на институции в тази нововъзникваща сфера.
Очаква се позицията на БРИКС относно управлението на ИИ да оформи ангажимента на блока по технологични въпроси през 2025 г. под председателството на Бразилия и темата „Засилване на сътрудничеството на Глобалния юг за по-приобщаващо и устойчиво управление“. С навлизането на ИИ във все повече сфери на глобалната икономика тази инициатива може значително да повлияе върху начина, по който се създават и прилагат международните стандарти за ИИ.