menu
close

Technologickí giganti sa obracajú k jadrovej energii, aby pokryli obrovské energetické nároky umelej inteligencie

Hlavné technologické spoločnosti ako Microsoft, Google, Meta a Amazon nadväzujú bezprecedentné partnerstvá s poskytovateľmi jadrovej energie, aby zabezpečili spoľahlivú, bezuhlíkovú elektrinu pre svoje rýchlo rastúce AI operácie. Tieto strategické aliancie majú pomôcť nielen naplniť energeticky náročné potreby dátových centier, ale aj splniť klimatické ciele firiem. Keďže sa očakáva, že globálna spotreba elektriny dátových centier sa do roku 2030 viac než zdvojnásobí, jadrová energia sa stáva kľúčovým riešením napriek výzvam, ako sú vysoké náklady, dlhé doby výstavby a otázky správy odpadu.
Technologickí giganti sa obracajú k jadrovej energii, aby pokryli obrovské energetické nároky umelej inteligencie

V zásadnom posune pre technologický aj energetický sektor sa veľké technologické firmy obracajú k jadrovej energii ako riešeniu obrovských energetických nárokov umelej inteligencie.

Microsoft vzbudil pozornosť dohodou v hodnote 1,6 miliardy dolárov so spoločnosťou Constellation Energy na opätovné spustenie odstaveného reaktora Unit 1 v Pennsylvánskom zariadení Three Mile Island. Po jeho opätovnom uvedení do prevádzky v roku 2028 poskytne 835 megawattov bezuhlíkovej elektriny. Dvadsaťročná zmluva o nákupe elektriny predstavuje prvý prípad v USA, keď bude znovu spustený odstavený jadrový reaktor.

Google nezostal pozadu a uzavrel partnerstvo s Kairos Power na výstavbu až siedmich malých modulárnych reaktorov (SMR), ktoré by mali do roku 2030 spoločne generovať 500 megawattov. Senior riaditeľ pre energetiku a klímu v Google, Michael Terrell, zdôraznil, že „jadrová energia môže zohrávať dôležitú úlohu pri čistom pokrývaní našich potrieb, a to spôsobom, ktorý je dostupný nepretržite.“

Meta sa pridala k jadrovému trendu v júni 2025, keď uzavrela dvadsaťročnú dohodu s Constellation Energy na napájanie svojich AI operácií prostredníctvom Clinton Clean Energy Center v Illinois. Partnerstvo zvýši výkon elektrárne o 30 megawattov, zachová 1 100 miestnych pracovných miest a vygeneruje 13,5 milióna dolárov ročne na daniach.

Amazon rozvíja viacero jadrových iniciatív, vrátane spolupráce s X-Energy a Energy Northwest na výstavbe SMR v štáte Washington a plánuje postaviť dva dátové centrá v Pennsylvánii, ktoré budú čerpať takmer dva gigawatty elektriny z jadrovej elektrárne spoločnosti Talen Energy.

Tento príklon k jadru prichádza v čase, keď AI dramaticky zvyšuje energetickú spotrebu. Podľa Goldman Sachs môže globálny dopyt po elektrine pre dátové centrá do roku 2030 vzrásť o 165 %, čo by mohlo predstavovať až 9 % celkovej spotreby elektriny v USA. Tradičné elektrické siete a obnoviteľné zdroje samy o sebe tento exponenciálny rast nedokážu pokryť.

Výzvy však pretrvávajú. Jadrové projekty čelia vysokým počiatočným nákladom, dlhým stavebným lehotám a regulačným prekážkam. Malé modulárne reaktory, hoci sú sľubné, zostávajú prevažne technológiou „budúceho desaťročia“. Pretrvávajú aj environmentálne obavy týkajúce sa správy jadrového odpadu a bezpečnosti, hoci zástancovia tvrdia, že tieto riziká sú vyvážené bezuhlíkovými benefitmi a spoľahlivosťou jadra v porovnaní s prerušovanými obnoviteľnými zdrojmi.

Ako nedávno uviedol americký minister energetiky Chris Wright, krajina si stanovila cieľ štvornásobne zvýšiť domácu produkciu jadrovej energie v priebehu 25 rokov. Keďže viaceré štáty už prijímajú legislatívu na podporu rozvoja pokročilých jadrových technológií, zdá sa, že jadrová renesancia poháňaná AI je v plnom prúde.

Source:

Latest News