menu
close

Сенатът блокира опита на технологичната индустрия да спре щатските правила за ИИ

С категоричен вот от 99 на 1 на 1 юли 2025 г. Сенатът на САЩ премахна спорна разпоредба от „Един голям красив закон“ на президента Тръмп, която щеше да забрани на щатите да прилагат регулации за изкуствения интелект за срок от 10 години. Технологичната индустрия лобираше активно за този мораториум, твърдейки, че разнородните щатски закони ще възпрепятстват иновациите и конкурентоспособността спрямо Китай. Отхвърлянето от Сената е значителна победа за местните законодатели, губернатори и защитници на потребителите, които настояваха за запазване на регулаторната автономия на щатите.
Сенатът блокира опита на технологичната индустрия да спре щатските правила за ИИ

Сенатът на САЩ нанесе сериозен удар по законодателните амбиции на големите технологични компании, като отхвърли разпоредба, която щеше да наложи десетгодишен мораториум върху щатските регулации за изкуствения интелект.

Спорната мярка, първоначално включена в мащабния вътрешнополитически законопроект на президента Тръмп, известен като „Един голям красив закон“, бе отхвърлена с почти единодушен вот от 99 на 1 по време на нощно заседание на Сената на 1 юли. Сенатор Марша Блекбърн (републиканец от Тенеси), която първоначално работеше по компромисен вариант на разпоредбата, в крайна сметка оглави усилията за пълното ѝ премахване.

Технологични гиганти като OpenAI и Google енергично подкрепяха мораториума, аргументирайки се, че необходимостта да се съобразяват с различни регулаторни режими в 50 щата ще създаде сериозни предизвикателства за съответствие и може да забави американските иновации в глобалната надпревара за ИИ с Китай. Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман по-рано заяви, че „е много трудно да си представим как ще се справим с 50 различни регулационни режима“.

Въпреки това, разпоредбата срещна неочаквано широка опозиция от двете страни на политическия спектър. Двукомпонентна коалиция от над 260 щатски законодатели от всички 50 щата, 40 щатски главни прокурори и 17 републикански губернатори публично се противопоставиха на мярката. Критиците твърдяха, че тя ще подкопае правата на щатите и ще премахне ключови защити за потребителите срещу потенциални вреди от ИИ, включително дийпфейкове, алгоритмична дискриминация и нарушения на личната неприкосновеност.

„Тази разпоредба може да позволи на големите технологични компании да продължат да експлоатират деца, творци и консерватори“, заяви сенатор Блекбърн пред Wired, обяснявайки позицията си. „Докато Конгресът не приеме федерално законодателство като Закона за онлайн безопасност на децата и рамка за онлайн поверителност, не можем да забраним на щатите да приемат закони, които защитават гражданите им.“

Решението на Сената запазва настоящата регулаторна среда, в която щатите имат правомощия върху технологиите за изкуствен интелект. Към юли 2025 г. всички 50 щата, както и окръг Колумбия, Пуерто Рико и Вирджинските острови, са внесли законопроекти, свързани с ИИ, като повече от половината вече са приели някаква форма на закони за изкуствения интелект. Сред по-значимите примери са ограниченията на Ню Йорк върху „граничните“ ИИ модели и регулациите в Колорадо, Юта, Тексас и Монтана.

Въпреки че технологичната индустрия претърпя поражение с този вот, експертите очакват усилията за създаване на единна федерална рамка за регулация на ИИ да продължат. Категоричното отхвърляне показва, че бъдещите предложения вероятно ще трябва да балансират между иновациите и смислената защита на потребителите, вместо просто да отменят правомощията на щатите.

Source: Cnn

Latest News