menu
close

Технологичните гиганти залагат на ядрената енергия за захранване на огромните енергийни нужди на изкуствения интелект

Водещи технологични компании като Microsoft, Google, Meta и Amazon сключват безпрецедентни партньорства с доставчици на ядрена енергия, за да захранват бързо разрастващите си операции с изкуствен интелект. Тези стратегически съюзи целят да осигурят надеждно, въглеродно-неутрално електричество за енергоемките центрове за данни, като същевременно помагат на компаниите да постигнат климатичните си цели. С прогнозирано удвояване на световното потребление на електроенергия от центрове за данни до 2030 г., ядрената енергия се очертава като ключово решение, въпреки предизвикателства като високите разходи, дългите срокове за изграждане и проблемите с управлението на отпадъците.
Технологичните гиганти залагат на ядрената енергия за захранване на огромните енергийни нужди на изкуствения интелект

В значителна промяна както за технологичния, така и за енергийния сектор, големите технологични компании се обръщат към ядрената енергия като решение за огромните енергийни нужди на изкуствения интелект.

Microsoft привлече вниманието с договор на стойност 1,6 милиарда долара с Constellation Energy за рестартиране на неактивния реактор Unit 1 в Three Mile Island, Пенсилвания. След пускането си през 2028 г., реакторът ще осигурява 835 мегавата въглеродно-неутрална електроенергия. 20-годишното споразумение за покупка на електроенергия е първият случай в САЩ, когато спрян ядрен реактор ще бъде реактивиран.

Google не остана по-назад и сключи партньорство с Kairos Power за разработване на до седем малки модулни реактора (SMR), които се очаква да генерират общо 500 мегавата до 2030 г. Старши директорът на компанията по енергетика и климат Майкъл Терел подчерта, че „ядрената енергия може да играе важна роля за чистото задоволяване на нашите нужди, по начин, който е по-постоянен през цялото денонощие“.

Meta се присъедини към ядреното движение през юни 2025 г. с 20-годишен договор с Constellation Energy за захранване на AI операциите си чрез Clinton Clean Energy Center в Илинойс. Партньорството ще увеличи производството на централата с 30 мегавата, ще запази 1100 местни работни места и ще генерира 13,5 милиона долара годишни данъчни приходи.

Amazon преследва няколко ядрени инициативи, включително партньорство с X-Energy и Energy Northwest за разработване на SMR в щата Вашингтон, както и планове за изграждане на два комплекса центрове за данни в Пенсилвания, които ще използват почти два гигавата електроенергия от ядрената централа на Talen Energy.

Ускореното обръщане към ядрената енергия идва на фона на рязко нарастващите енергийни нужди, породени от изкуствения интелект. Според Goldman Sachs, глобалното търсене на електроенергия от центрове за данни може да се увеличи със 165% до 2030 г., достигайки до 9% от общото електропотребление в САЩ. Традиционните електроенергийни мрежи и възобновяемите източници сами по себе си не могат да посрещнат този експоненциален растеж.

Въпреки това, предизвикателствата остават. Ядрените проекти изискват големи капиталови инвестиции, дълги срокове за строителство и преминаване през сложни регулаторни процедури. Малките модулни реактори, макар и обещаващи, все още са предимно „технология на следващото десетилетие“. Остават и екологични опасения относно управлението на ядрените отпадъци и безопасността, въпреки че привържениците твърдят, че тези рискове са по-малки в сравнение с предимствата на ядрената енергия като въглеродно-неутрален и надежден източник спрямо прекъсващите се възобновяеми източници.

Както отбеляза американският министър на енергетиката Крис Райт в последна политическа директива, страната си поставя за цел да увеличи четирикратно вътрешното производство на ядрена енергия в рамките на 25 години. С приемането на закони в редица щати в подкрепа на развитието на напреднали ядрени технологии, ядреното възраждане, подтикнато от изкуствения интелект, вече е в ход.

Source:

Latest News