Evropská unie dosáhla zásadního bodu ve své regulaci umělé inteligence zavedením klíčových ustanovení zákona o AI, která začínají platit 11. července 2025. Jedná se o implementaci prvního komplexního regulačního rámce pro technologie AI na světě.
Zákon o AI je vůbec prvním právním rámcem pro AI, který řeší rizika spojená s AI a umožňuje Evropě hrát vedoucí roli na globální úrovni. Stanovuje jasná pravidla založená na míře rizika pro vývojáře a uživatele AI v souvislosti s konkrétními způsoby využití. Zákon je součástí širšího balíčku politických opatření na podporu důvěryhodné AI, který zahrnuje také balíček AI Innovation Package, spuštění AI Factories a Koordinovaný plán pro AI. Tato opatření společně zajišťují bezpečnost, základní práva a lidsky orientovanou AI, přičemž posilují rozšíření, investice a inovace v oblasti AI napříč EU.
Implementace probíhá postupně a začala nabytím účinnosti zákona dne 1. srpna 2024. První věcné povinnosti začaly platit začátkem roku 2025 a aktuální milník — zavádějící rozsáhlé povinnosti pro modely obecného použití AI ("GPAI") a nové řídicí struktury — vstupuje v platnost 2. srpna 2025. Pro vývojáře, poskytovatele a uživatele AI — zejména ty, kteří působí přeshraničně — tento milník znamená zásadní posun od přípravy k implementaci.
Tato fáze aktivuje Evropský úřad pro AI a Evropskou radu pro umělou inteligenci ("EAIB"), které budou dohlížet na vymáhání a koordinaci napříč členskými státy. Do tohoto data musí být určeny i národní orgány. Poskytovatelé modelů GPAI — zejména ti, kteří nabízejí velké jazykové modely ("LLM") — budou čelit novým horizontálním povinnostem, včetně transparentnosti, dokumentace a dodržování autorských práv. U modelů GPAI, které jsou považovány za systémově rizikové, budou platit další požadavky, jako je mitigace rizik, hlášení incidentů a opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Navzdory odporu průmyslu Evropská komise zachovala svůj harmonogram implementace. Dne 3. července 2025 informovala agentura Reuters, že společnosti požadovaly pozastavení ustanovení a získaly podporu některých politiků. "Abychom řešili nejistotu, kterou tato situace vytváří, vyzýváme Komisi, aby navrhla dvouleté 'zastavení hodin' u zákona o AI před tím, než vstoupí v platnost klíčové povinnosti," uvádí se v otevřeném dopise Evropské komisi, který podepsalo 45 předních evropských firem. Evropská komise však tuto žádost odmítla a uvedla, že bude pokračovat v implementaci podle plánu.
Zatímco pravidla pro modely obecného použití AI vstupují v platnost 2. srpna 2025, pravomoci pro jejich vymáhání začnou platit o rok později (2. srpna 2026). Od tohoto data bude nedodržení povinností znamenat administrativní pokuty až do výše 15 milionů eur nebo 3 % celosvětového obratu (v případě zakázaných praktik až 35 milionů eur / 7 %). Regulační přístup EU se snaží vyvážit inovace s ochranou základních práv a vytváří rámec, který může ovlivnit správu AI na celosvětové úrovni.