Prošireni blok BRICS-a, koji sada broji 16 zemalja nakon proširenja u siječnju 2025., službeno je predložio da Ujedinjeni narodi preuzmu vodeću ulogu u uspostavi globalnih okvira za upravljanje umjetnom inteligencijom.
U deklaraciji usvojenoj 7. srpnja na summitu u Rio de Janeiru, čelnici BRICS-a opisali su umjetnu inteligenciju kao 'jedinstvenu priliku' za poticanje uključivog rasta i inovacija, uz upozorenje da bi bez pravednog upravljanja mogla produbiti digitalni jaz među državama. Prijedlog izravno osporava, kako to vide zemlje BRICS-a, zapadnjačke standarde i modele upravljanja umjetnom inteligencijom.
'Moramo spriječiti da se procesi postavljanja standarda koriste kao prepreka ulasku na tržište za mala poduzeća i gospodarstva u razvoju', navodi se u deklaraciji BRICS-a. Blok je naglasio da globalno upravljanje umjetnom inteligencijom treba biti 'reprezentativno, razvojno orijentirano, dostupno, uključivo, dinamično, prilagodljivo' te uz poštivanje nacionalnog suvereniteta.
Prijedlog poziva na izradu 'tehničkih specifikacija i protokola' uz sudjelovanje javnog sektora i UN-ovih agencija kako bi se osigurali povjerenje, interoperabilnost i sigurnost na AI platformama. Zemlje BRICS-a zalažu se za suradnju na otvorenom kodu, zaštitu digitalnog suvereniteta, poštenu konkurenciju na AI tržištima i zaštitu intelektualnog vlasništva koja ne bi smjela ometati prijenos tehnologije u zemlje u razvoju.
Glavni tajnik UN-a António Guterres, govoreći na summitu, podržao je inicijativu izjavivši da 'umjetna inteligencija ne smije biti klub za odabrane, već mora koristiti svima, a posebno zemljama u razvoju koje moraju imati stvaran glas u globalnom upravljanju AI-jem.' Osvrnuo se i na planove UN-a za uspostavu Neovisnog međunarodnog znanstvenog panela za umjetnu inteligenciju te periodičkog Globalnog dijaloga o umjetnoj inteligenciji u okviru UN-a.
Prema Igoru Makarovu, voditelju Odjela za svjetsku ekonomiju na Visokoj ekonomskoj školi u Rusiji, 'globalno upravljanje na području umjetne inteligencije praktički ne postoji', što ovo područje čini prilikom da BRICS preuzme vodeću ulogu u stvaranju globalnih institucija.
Prijedlog predstavlja značajan izazov inicijativama za upravljanje umjetnom inteligencijom pod vodstvom Zapada, poput G7 Hiroshima AI Processa. S obzirom na to da zemlje BRICS-a nakon proširenja predstavljaju više od 40% svjetske populacije, njihov jedinstven stav mogao bi temeljito preoblikovati način na koji se međunarodni AI standardi stvaraju i provode.