U značajnom zaokretu za tehnološki i energetski sektor, veliki tehnološki divovi okreću se nuklearnoj energiji kao rješenju za ogromne potrebe AI-a za električnom energijom.
Microsoft je privukao pažnju javnosti ugovorom vrijednim 1,6 milijardi dolara s kompanijom Constellation Energy o ponovnom pokretanju neaktivnog reaktora Unit 1 u Three Mile Islandu u Pennsylvaniji, koji će po puštanju u pogon 2028. godine osigurati 835 megavata električne energije bez emisija ugljika. Ugovor o kupnji električne energije na 20 godina predstavlja prvi slučaj reaktivacije ugašenog nuklearnog reaktora u Sjedinjenim Državama.
Google nije zaostao te je sklopio partnerstvo s Kairos Powerom za razvoj do sedam malih modularnih reaktora (SMR) koji bi do 2030. godine zajedno trebali proizvoditi 500 megavata. Michael Terrell, viši direktor za energiju i klimu u Googleu, naglasio je kako "nuklearna energija može igrati važnu ulogu u zadovoljenju naših potreba na čist način, i to kontinuirano kroz dan".
Meta se pridružila nuklearnom pokretu u lipnju 2025. dvadesetogodišnjim ugovorom s Constellation Energyjem za napajanje svojih AI operacija putem Clinton Clean Energy Centra u Illinoisu. Partnerstvo će povećati proizvodnju elektrane za 30 megavata, očuvati 1.100 lokalnih radnih mjesta i generirati 13,5 milijuna dolara godišnjeg poreznog prihoda.
Amazon provodi više nuklearnih inicijativa, uključujući partnerstvo s X-Energy i Energy Northwest za razvoj SMR-ova u saveznoj državi Washington, te planira izgraditi dva kompleksa podatkovnih centara u Pennsylvaniji koji će koristiti gotovo dvije gigavate električne energije iz nuklearne elektrane Talen Energy.
Nagla potražnja za nuklearnom energijom dolazi u trenutku kada AI dramatično povećava potrebe za električnom energijom. Prema Goldman Sachsu, globalna potražnja za električnom energijom podatkovnih centara mogla bi porasti za 165% do 2030. godine, potencijalno dosegnuvši 9% ukupne potrošnje električne energije u SAD-u. Tradicionalne elektroenergetske mreže i obnovljivi izvori sami ne mogu zadovoljiti ovaj eksponencijalni rast.
Ipak, izazovi ostaju. Nuklearni projekti suočavaju se s visokim početnim troškovima, dugim rokovima izgradnje i regulatornim preprekama. Mali modularni reaktori, iako obećavajući, još uvijek su uglavnom "tehnologija sljedećeg desetljeća". Postoje i ekološke zabrinutosti oko zbrinjavanja nuklearnog otpada i sigurnosti, iako zagovornici tvrde da su ti rizici manji u odnosu na prednosti nuklearne energije bez emisija i njezinu pouzdanost u usporedbi s povremenim obnovljivim izvorima.
Kako je nedavno istaknuo američki ministar energetike Chris Wright u političkoj direktivi, zemlja planira učetverostručiti domaću proizvodnju nuklearne energije u sljedećih 25 godina. S obzirom na to da sve više saveznih država donosi zakone za podršku razvoju napredne nuklearne energije, čini se da je nuklearna renesansa potaknuta AI-em već u punom zamahu.