Európska únia dosiahla kľúčový moment vo svojej regulácii umelej inteligencie zavedením kľúčových ustanovení zákona o umelej inteligencii (AI Act) od 11. júla 2025. Ide o implementáciu prvého komplexného regulačného rámca pre technológie umelej inteligencie na svete.
AI Act je prvý právny rámec pre AI, ktorý rieši riziká umelej inteligencie a umožňuje Európe zaujať vedúcu úlohu na globálnej úrovni. Stanovuje jasný súbor pravidiel založených na riziku pre vývojárov a nasadzovateľov AI v súvislosti s konkrétnymi spôsobmi využitia AI. Zákon je súčasťou širšieho balíka politických opatrení na podporu rozvoja dôveryhodnej AI, ktorý zahŕňa aj AI Innovation Package, spustenie AI Factories a Koordinovaný plán pre AI. Spoločne tieto opatrenia zaručujú bezpečnosť, základné práva a AI zameranú na človeka, pričom posilňujú prijatie, investície a inovácie v oblasti AI v celej EÚ.
Implementácia prebieha postupne a začala sa nadobudnutím účinnosti zákona 1. augusta 2024. Prvé podstatné povinnosti začali platiť začiatkom roka 2025 a aktuálny míľnik – zavedenie rozsiahlych povinností pre modely všeobecného použitia AI (GPAI) a nové riadiace štruktúry – nadobúda účinnosť 2. augusta 2025. Pre vývojárov, poskytovateľov a nasadzovateľov AI, najmä tých, ktorí pôsobia cezhranične, tento míľnik znamená zásadný posun od príprav k samotnej implementácii.
V tejto fáze sa aktivuje Európsky úrad pre AI a Európska rada pre umelú inteligenciu (EAIB), ktoré budú dohliadať na vymáhanie a koordináciu medzi členskými štátmi. Národné orgány musia byť k tomuto dátumu taktiež určené. Poskytovatelia modelov GPAI – najmä tí, ktorí ponúkajú veľké jazykové modely (LLM) – budú čeliť novým horizontálnym povinnostiam vrátane transparentnosti, dokumentácie a dodržiavania autorských práv. Pre modely GPAI, ktoré predstavujú systémové riziko, budú platiť ďalšie požiadavky ako zmierňovanie rizík, hlásenie incidentov a opatrenia v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Napriek odporu zo strany priemyslu Európska komisia zachovala svoj harmonogram implementácie. Dňa 3. júla 2025 agentúra Reuters informovala, že spoločnosti žiadajú o pozastavenie ustanovení a získavajú podporu niektorých politikov. „Aby sme riešili neistotu, ktorú táto situácia vyvoláva, vyzývame Komisiu, aby navrhla dvojročné 'zastavenie času' na AI Act predtým, ako nadobudnú účinnosť kľúčové povinnosti,“ uvádza sa v otvorenom liste zaslanom Európskej komisii skupinou 45 popredných európskych spoločností. Európska komisia však túto žiadosť zamietla a uviedla, že bude pokračovať v implementácii podľa plánu.
Kým pravidlá pre modely všeobecného použitia AI nadobúdajú účinnosť 2. augusta 2025, právomoci na ich vymáhanie začínajú platiť o rok neskôr (2. augusta 2026). Od tohto dátumu bude nedodržanie povinností podliehať správnym pokutám až do výšky 15 miliónov eur alebo 3 % celosvetového obratu (pri zakázaných praktikách až do 35 miliónov eur / 7 %). Regulačný prístup EÚ sa snaží vyvážiť inovácie s ochranou základných práv a vytvára rámec, ktorý môže ovplyvniť správu AI na celom svete.