Європейський Союз досягнув ключового моменту у врегулюванні штучного інтелекту, розпочавши 11 липня 2025 року впровадження основних положень Закону про ШІ. Це знаменує початок дії першої у світі всеосяжної нормативної бази для технологій штучного інтелекту.
Закон про ШІ — це перша у світі правова база, що регулює ризики, пов’язані зі штучним інтелектом, і дозволяє Європі відігравати провідну роль на глобальному рівні. Він встановлює чіткі правила, засновані на оцінці ризиків, для розробників і впроваджувачів ШІ щодо конкретних сфер застосування. Закон є частиною ширшого пакета політичних заходів для підтримки розвитку надійного ШІ, до якого також входять Пакет інновацій у сфері ШІ, запуск ШІ-фабрик та Скоординований план щодо ШІ. Разом ці заходи гарантують безпеку, дотримання основоположних прав і орієнтацію на людину, водночас посилюючи впровадження, інвестиції та інновації у сфері ШІ по всьому ЄС.
Впровадження здійснюється поетапно, починаючи з набуття чинності Законом 1 серпня 2024 року. Перші суттєві зобов’язання почали діяти на початку 2025 року, а поточна віха — запровадження масштабних вимог для моделей загального призначення ШІ (GPAI) та нових структур управління — набирає чинності 2 серпня 2025 року. Для розробників, постачальників і впроваджувачів ШІ, особливо тих, хто працює на міжнародному рівні, це означає перехід від підготовки до практичного виконання.
На цьому етапі розпочинають роботу Європейське бюро з питань ШІ та Європейська рада з питань штучного інтелекту (EAIB), які здійснюватимуть нагляд за виконанням та координацію між країнами-членами. До цієї дати також мають бути призначені національні органи. Постачальники моделей GPAI, зокрема тих, що пропонують великі мовні моделі (LLM), зіштовхнуться з новими горизонтальними вимогами, включаючи прозорість, ведення документації та дотримання авторських прав. Для моделей GPAI, які визнані такими, що несуть системний ризик, діятимуть додаткові вимоги, зокрема щодо зменшення ризиків, повідомлення про інциденти та забезпечення кібербезпеки.
Попри опір з боку індустрії, Європейська комісія дотримується затвердженого графіку впровадження. 3 липня 2025 року Reuters повідомило, що компанії закликали призупинити дію положень закону, отримавши підтримку деяких політиків. «Щоб вирішити невизначеність, яку створює ця ситуація, ми закликаємо Комісію запропонувати дворічну "паузу" у впровадженні Закону про ШІ до набуття чинності ключовими зобов’язаннями», — йдеться у відкритому листі до Європейської комісії від групи з 45 провідних європейських компаній. Однак Європейська комісія відхилила це прохання і заявила, що продовжить впровадження згідно з графіком.
Хоча правила для моделей загального призначення набирають чинності 2 серпня 2025 року, повноваження щодо їхнього примусового виконання починають діяти через рік — з 2 серпня 2026 року. З цього часу за недотримання вимог передбачені адміністративні штрафи до 15 мільйонів євро або 3% світового обороту (збільшуючись до 35 мільйонів євро / 7% для заборонених практик). Регуляторний підхід ЄС покликаний збалансувати інновації із захистом основоположних прав, створюючи рамки, які можуть вплинути на врегулювання ШІ у світі.