Президент Дональд Трамп у середу презентував масштабну стратегію розвитку штучного інтелекту, яка має забезпечити перемогу Сполучених Штатів у, як стверджує його адміністрація, вирішальній глобальній гонці за лідерство у сфері ШІ.
«План дій Америки у сфері ШІ» містить понад 90 федеральних політичних заходів, спрямованих на те, щоб США стали беззаперечним світовим лідером у галузі штучного інтелекту. «Від сьогодні політика Сполучених Штатів — робити все необхідне, щоб очолювати світ у сфері штучного інтелекту», — заявив Трамп під час презентації, організованої All-In Podcast та Hill and Valley Forum.
План базується на трьох стратегічних стовпах. По-перше, він передбачає прискорення інновацій шляхом усунення так званої «бюрократичної тяганини», яка може гальмувати розвиток ШІ. По-друге, акцент робиться на швидкому розгортанні американської інфраструктури ШІ, зокрема спрощенні отримання дозволів на будівництво енергоємних дата-центрів і заводів із виробництва напівпровідників. Третій стовп — це просування американського апаратного й програмного забезпечення як «стандартної» платформи для інновацій у сфері ШІ у світі через стратегічний експорт.
Ключовий компонент плану — співпраця Міністерств торгівлі та закордонних справ із бізнесом для постачання союзникам США «повних експортних пакетів ШІ» — апаратного забезпечення, моделей, програмного забезпечення та стандартів. План також враховує внутрішні енергетичні потреби: нещодавно компанії Google, Blackstone та CoreWeave оголосили про інвестиції понад 90 мільярдів доларів у розвиток ШІ та енергетичної інфраструктури в Пенсильванії.
Керівник Білого дому з питань ШІ та криптовалют Девід Сакс підкреслив конкурентний характер розвитку ШІ: «Зараз це глобальна гонка за лідерство у сфері штучного інтелекту, і ми хочемо, щоб Сполучені Штати виграли цю гонку». План також містить положення, які гарантують, що системи ШІ, які закуповує федеральний уряд, будуть «об’єктивними й вільними від ідеологічної упередженості згори».
Критики, серед яких коаліція з понад 80 профспілкових, екологічних і правозахисних організацій, висловили занепокоєння тим, що план віддає перевагу інтересам індустрії на шкоду питанням безпеки. Вони оприлюднили альтернативний «Народний план дій у сфері ШІ», що закликає більше уваги приділяти захисту працівників, споживачів та довкілля в умовах розвитку технологій ШІ.
Підхід адміністрації Трампа суттєво відрізняється від указу про ШІ часів Байдена, який Трамп скасував у перші дні після інавгурації в січні 2025 року. Якщо попередня адміністрація робила акцент на контролі та зниженні ризиків, то стратегія Трампа спрямована на прискорення розвитку й зменшення регуляторних бар’єрів, щоб зберегти технологічну перевагу Америки над конкурентами, насамперед Китаєм.