В киберсреда, все по-силно доминирана от заплахи, подсилени с изкуствен интелект, технологичните гиганти Accenture и Microsoft обявиха на 10 юли 2025 г. стратегическо разширяване на дългогодишното си партньорство за разработване на следващо поколение решения за сигурност, задвижвани от генеративен ИИ.
Моментът е ключов, тъй като последният доклад на Accenture „State of Cyber Resilience 2025“ разкрива, че 90% от организациите по света не са адекватно подготвени да се защитят срещу киберзаплахи, подсилени с изкуствен интелект. Тази уязвимост съществува въпреки бързото нарастване на скоростта, сложността и мащаба на атаките, насочени към бизнеса във всички сектори.
„Глобалните киберзаплахи, които вече използват ИИ, се засилват по отношение на скорост, сложност и мащаб“, коментира Паоло Дал Чин, глобален ръководител на Accenture Security. „Чрез въвеждането на автоматизация и генеративни ИИ решения организациите могат да преосмислят своите центрове за сигурност и да изпреварят нарастващите враждебни киберзаплахи.“
Партньорството се фокусира върху четири стратегически направления. Първо, модернизацията на центровете за сигурност (SOC) интегрира Microsoft Sentinel, Microsoft Defender и Accenture Adaptive MxDR с ИИ инструменти като Microsoft Security Copilot, което позволява на анализаторите по-бързо да разследват заплахи и потенциално да повишат ефективността на SOC с до 30%. Второ, тяхното решение за автоматизирана защита на данните използва Microsoft Purview и рамката на Accenture за автоматична класификация на чувствителни данни в платформите на Microsoft 365. Трето, подходът за миграция с фокус върху сигурността оптимизира наследени системи и може да доведе до икономии от 35-50%. Накрая, подобреното управление на идентичността използва Microsoft Entra Suite за въвеждане на безпаролна автентикация и мащабно управление.
Съвместната работа вече демонстрира успех с Nationwide Building Society във Великобритания. Чрез мащабна миграция към Microsoft Sentinel, Nationwide постигна оптимизирана и унифицирана инфраструктура за сигурност, която ускорява откриването на киберзаплахи. Проектът използваше генеративна ИИ функционалност за управление на сигурността и събитията, разработена съвместно от двете компании, която ускори миграцията на стотици терабайти данни.
„В динамична и сложна среда на заплахи е важно да надграждаме съществуващите си операции по киберсигурност, за да останем крачка напред“, споделя Дейвид Бода, директор „Сигурност и устойчивост“ в Nationwide. „Използването на генеративен ИИ за миграцията ни позволи да реализираме промяната по-ефективно, освобождавайки ресурс за по-широки подобрения.“
Това партньорство е част от по-широка тенденция в индустрията, при която водещи технологични компании все по-често си сътрудничат за разработване на решения за сигурност, задвижвани от ИИ, които да отговорят на развиващия се пейзаж на заплахите.