Разширеният блок на БРИКС, който след разширението си през януари 2025 г. вече включва 16 държави, официално предложи Организацията на обединените нации да поеме водеща роля в създаването на глобални рамки за управление на изкуствения интелект.
В декларация, приета на 7 юли по време на срещата на върха в Рио де Жанейро, лидерите на БРИКС определиха изкуствения интелект като „уникална възможност“ за стимулиране на приобщаващ растеж и иновации, като предупредиха, че без справедливо управление ИИ може да задълбочи дигиталното разделение между държавите. Предложението директно оспорва възприеманите от БРИКС западни стандарти и модели за управление на ИИ.
„Трябва да предотвратим процесите по определяне на стандарти да се използват като бариери за навлизане на малки предприятия и развиващи се икономики на пазара“, се казва в декларацията на БРИКС. Блокът подчертава, че глобалното управление на ИИ трябва да бъде „представително, ориентирано към развитие, достъпно, приобщаващо, динамично, отзивчиво“ и да зачита националния суверенитет.
Предложението предвижда разработването на „технически спецификации и протоколи“ с участието на публичния сектор и агенции на ООН, за да се гарантират доверие, оперативна съвместимост и сигурност на платформите за ИИ. Държавите от БРИКС се застъпват за сътрудничество с отворен код, защита на дигиталния суверенитет, честна конкуренция на пазарите за ИИ и защита на интелектуалната собственост, която да не възпрепятства трансфера на технологии към развиващите се страни.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, който говори на срещата на върха, подкрепи инициативата, заявявайки, че „ИИ не може да бъде клуб на малцина, а трябва да носи ползи за всички, и особено за развиващите се страни, които трябва да имат реален глас в глобалното управление на ИИ“. Той припомни плановете на ООН за създаване на Независим международен научен панел по изкуствен интелект и периодичен Глобален диалог за ИИ в рамките на ООН.
Според Игор Макаров, ръководител на катедра „Световна икономика“ във Висшето училище по икономика в Русия, „глобалното управление в областта на изкуствения интелект практически не съществува“, което превръща тази сфера в област, където БРИКС може потенциално да поеме водеща роля при създаването на глобални институции.
Предложението представлява сериозно предизвикателство към западните инициативи за управление на ИИ, като процеса Хирошима на Г-7. С разширяването на блока държавите от БРИКС вече представляват над 40% от световното население, а тяхната единна позиция може фундаментално да промени начина, по който се създават и прилагат международните стандарти за ИИ.