menu
close

Жива кожа преобразява роботите с човешко усещане при допир

Революционни постижения в технологията на роботизираната кожа създават машини с безпрецедентни сензорни възможности и човешки качества. Изследователи от Токийския университет и други институции разработиха „жива кожа“, която може да се самовъзстановява, да отчита множество стимули и дори да изразява емоции чрез лицеви движения. Тези иновации скъсяват дистанцията между хората и машините, като намират приложение в здравеопазването, производството и взаимодействието между човек и робот.
Жива кожа преобразява роботите с човешко усещане при допир

Областта на роботизираната кожа преживява забележителни пробиви през последните години, като 2025 г. бележи значителни постижения, които променят начина, по който роботите взаимодействат с хората и околната среда.

В челните редици на тази революция е Лабораторията по биохибридни системи към Токийския университет, ръководена от професор Шоджи Такеучи. Техните новаторски разработки доведоха до създаването на роботи с жива, самовъзстановяваща се кожа, способна да се усмихва и да извършва сложни движения. Екипът разработи нова техника с използване на перфорирани анкери, вдъхновени от човешките кожни връзки, които позволяват на изкуствената кожна тъкан да се прикрепя здраво към повърхността на робота, без да се къса или отлепя при движение. Тази иновация позволява на роботите да изразяват лицеви емоции и да изпълняват деликатни задачи с изключителна прецизност.

Паралелно с това, развитието на електронната кожа (e-skin) също дава впечатляващи резултати. Изследователи създадоха изключително чувствителни роботизирани кожи, способни да отчитат натиск, температура, срязващи сили и дори химически вещества. Съвместна работа между Кеймбриджкия университет и University College London доведе до разработването на гъвкава, проводима кожа, която позволява на роботите да събират информация за околната среда по начин, подобен на човешкия. Тази кожа може да отчита различни стимули чрез над 860 000 миниатюрни канала в един материал.

Интеграцията на машинно обучение с тези напреднали сензорни технологии представлява още една значима стъпка напред. Както се отбелязва в проучване от 2025 г., публикувано в Nature Communications, германски учени създадоха електронна кожа, която може да открива и картографира магнитни полета в реално време с резолюция от 1 мм. Тази технология позволява безконтактно взаимодействие между хора и роботи, с потенциал да революционизира разпознаването на жестове и интерфейсите между човек и машина.

Практическите приложения на тези технологии обхващат множество сектори. В здравеопазването роботизираните кожи преобразяват протезите, рехабилитационните устройства и хирургичните роботи. Способността да се улавят фини промени в натиска позволява на роботите да боравят с деликатни предмети като яйца или меки плодове, без да ги повредят. Междувременно в производствената сфера компании като Tesla внедряват хуманоидни роботи с напреднали тактилни възможности, като Илон Мъск прогнозира хиляди работещи роботи Optimus във фабриките до края на 2025 г.

С развитието на тези технологии, сливането на изкуствения интелект, материалознанието и биоинженерството все повече размива границата между биологичните и механичните системи. Бъдещето сочи към роботи с все по-човешки качества, способни на по-естествено и интуитивно взаимодействие с хората и околната среда.

Source:

Latest News