Сложна руска дезинформационна кампания с кодово име Операция Overload (известна още като Matryoshka или Storm-1679) използва изкуствен интелект за създаване и разпространение на прокремълска пропаганда с безпрецедентен мащаб и скорост.
Според скорошен доклад на Института за стратегически диалог (ISD), само през първото тримесечие на 2025 г. операцията се е представяла за над 80 различни организации. Кампанията създава подвеждащо съдържание, като комбинира реални изображения с гласове, генерирани от изкуствен интелект, и неправомерно използва логата на легитимни медии, академични институции и правоприлагащи органи.
Основната стратегия на операцията е създаването на видеа, които изглеждат като автентични новинарски репортажи от доверени източници. Чрез манипулиране на аудио и визуални елементи с помощта на AI инструменти, Операция Overload произвежда съдържание, което трудно може да се различи от истинските медии. Тези видеа разпространяват наративи, насочени към "отслабване на подкрепата на страните от НАТО за Украйна и дестабилизиране на тяхната вътрешна политика", според изследователите от ISD.
Въпреки че са публикувани поне 135 материала в различни платформи, включително X (бивш Twitter), Telegram и Bluesky, по-голямата част от съдържанието на операцията получава ограничен органичен отзвук. Въпреки това, едно видео с невярно твърдение, че USAID е платил на известни личности да пътуват до Украйна, е събрало над 4,2 милиона гледания, след като е било разпространено от влиятелни акаунти, които не са свързани с кампанията.
Експертите предупреждават, че изкуственият интелект накланя "играта с числата" в дезинформацията в полза на злонамерените актьори. "Ако едно от 100 видеа набере популярност, това е успех, който постига целта си", казва Джоузеф Боднар, старши мениджър изследвания в ISD. Технологията позволява бързо създаване на повече съдържание, без да се компрометира възприеманата достоверност сред потребителите, които го срещат.
Освен разпространението на фалшиви наративи, Операция Overload цели да претовари проверителите на факти и медиите с искания за опровержения, да подкопае доверието към имитираните институции и да изразходва ресурсите на онези, които се борят с дезинформацията. Кампанията действа в 10 държави и публикува на 10 различни езика, като особено внимание се отделя на Германия, Франция и Украйна.