menu
close

Квантовите изчисления постигат практическо предимство в изкуствения интелект

Изследователи демонстрираха, че дори малки квантови компютри могат значително да подобрят представянето на машинното обучение чрез нов фотонен квантов кръг. Пробивът идва, след като международен екип разработи алгоритъм, позволяващ на класическите компютри да симулират квантови схеми с устойчивост на грешки, докато друга изследователска група постигна безусловно експоненциално ускорение с помощта на 127-кубитовите процесори на IBM. Тези постижения сочат, че квантовите технологии преминават от експериментална към практическа употреба с измерими предимства.
Квантовите изчисления постигат практическо предимство в изкуствения интелект

Квантовите изчисления достигнаха ключов момент, в който вече предоставят практическо предимство за приложенията на изкуствения интелект, според последните пробиви на няколко изследователски екипа.

Екип от Виенския университет и негови сътрудници демонстрира, че малки по мащаб квантови компютри вече могат да превъзхождат класическите системи при определени задачи в машинното обучение. Използвайки фотонен квантов процесор, изследователите показаха, че алгоритмите, подсилени с квантови технологии, могат да класифицират данни по-точно от конвенционалните методи. Експериментът, публикуван в Nature Photonics, използва квантова схема, изградена в Политехническия университет в Милано, за да изпълни алгоритъм за машинно обучение, първоначално предложен от изследователи на Quantinuum.

"Това може да се окаже решаващо в бъдеще, тъй като алгоритмите за машинно обучение стават неизпълними поради прекалено високите енергийни изисквания", отбелязва съавторът Ирис Агрески. Фотонната квантова платформа показа предимства по отношение на скорост, точност и енергийна ефективност в сравнение с класическите изчислителни техники, особено при приложения за машинно обучение, базирани на ядра.

В паралелен пробив международен екип от Технологичния университет Чалмърс, Университета в Милано, Университета в Гранада и Токийския университет разработи алгоритъм, който позволява на обикновени компютри да симулират достоверно квантова схема с устойчивост на грешки. Тази иновация се справя с кода на Готесман-Китаев-Преспил (GKP) за бозони, който е известен с трудността си за симулация, но е ключов за изграждането на стабилни, мащабируеми квантови компютри.

Междувременно изследователи от Университета на Южна Калифорния и Университета Джонс Хопкинс постигнаха това, което мнозина смятат за "светия граал" на квантовите изчисления: безусловно експоненциално ускорение с помощта на 127-кубитовите процесори Eagle на IBM. Екипът демонстрира това предимство върху класическия пъзел "отгатни модела", доказвайки без допускания, че квантовите машини могат да изпреварят най-добрите класически компютри. Те използваха техники като корекция на грешки и мощния квантов хардуер на IBM, за да постигнат този етап.

Тези развития показват, че квантовите изчисления преминават от теоретично обещание към практическо приложение. Докато IBM продължава амбициозната си пътна карта към система с над 4000 кубита до 2025 г., а изследователите демонстрират квантови предимства в области от машинното обучение до производството на полупроводници, технологията изглежда готова да предостави трансформиращи възможности в множество индустрии.

Source:

Latest News