Generální ředitel společnosti Anthropic Dario Amodei veřejně vystoupil proti iniciativě vedené republikány, která by na deset let zakázala státům regulovat umělou inteligenci na úrovni jednotlivých států. Označil ji za příliš hrubý přístup k rychle se vyvíjející technologii.
Ve svém čtvrtečním komentáři pro New York Times Amodei napsal, že „AI se vyvíjí až závratně rychle“ na to, aby bylo možné uplatnit tak dlouhý zákaz. „Věřím, že tyto systémy mohou během dvou let zásadně změnit svět; za deset let už nelze nic předvídat,“ varoval.
Kontroverzní ustanovení, které je součástí komplexního daňového zákona prezidenta Donalda Trumpa, jenž nyní prochází Kongresem, by státům na deset let po schválení zabránilo v prosazování „jakéhokoliv zákona nebo regulace týkající se modelů umělé inteligence, systémů umělé inteligence nebo automatizovaných rozhodovacích systémů“. Tento krok vyvolal kritiku od oboustranné skupiny státních generálních prokurátorů i zákonodárců, kteří se obávají ztráty možnosti chránit své občany.
Místo úplného zablokování státního dohledu Amodei navrhl, aby vývojáři špičkových AI systémů byli povinni veřejně zveřejňovat své testovací politiky a strategie pro zmírnění rizik. Uvedl, že Anthropic, podporovaný Amazonem, již nyní dobrovolně zveřejňuje informace o transparentnosti svých AI systémů, stejně jako konkurenti OpenAI a Google DeepMind.
Amodei však upozornil, že motivace firem k udržení této úrovně transparentnosti se může s rostoucí silou AI modelů změnit, což by mohlo vyžadovat legislativní zásahy. „Můžeme doufat, že se všechny AI firmy připojí k závazku otevřenosti a odpovědného vývoje AI, tak jako to některé dělají nyní. Ale v jiných klíčových odvětvích se na pouhou naději nespoléháme a neměli bychom na ni spoléhat ani zde,“ argumentoval.
Osud moratoria zůstává nejistý, protože návrh zákona míří do Senátu, kde čelí procedurálním překážkám. Někteří zákonodárci naznačili, že ustanovení by mohlo být odstraněno nebo upraveno – například zkrácením lhůty či zavedením rámce pro federální regulaci.