menu
close

Senát zablokoval snahu technologického průmyslu zastavit státní regulace AI

V rozhodujícím hlasování poměrem 99:1 dne 1. července 2025 americký Senát odstranil kontroverzní ustanovení z 'Jednoho velkého krásného zákona' prezidenta Trumpa, které by na 10 let zabránilo státům v prosazování regulací umělé inteligence. Technologický průmysl intenzivně lobboval za toto moratorium s argumentem, že roztříštěnost státních zákonů by brzdila inovace a konkurenceschopnost vůči Číně. Zamítnutí Senátem představuje významné vítězství pro státní zákonodárce, guvernéry a spotřebitelské organizace, které bojovaly za zachování místních regulačních pravomocí.
Senát zablokoval snahu technologického průmyslu zastavit státní regulace AI

Americký Senát zasadil tvrdý úder legislativním ambicím velkých technologických firem, když zamítl ustanovení, které by na deset let zavedlo moratorium na státní regulace umělé inteligence.

Toto kontroverzní opatření, původně zahrnuté v rozsáhlém domácím legislativním balíku prezidenta Trumpa přezdívaném 'Jeden velký krásný zákon', bylo během nočního zasedání Senátu 1. července téměř jednomyslně zamítnuto poměrem hlasů 99:1. Senátorka Marsha Blackburnová (republikánka z Tennessee), která původně pracovala na kompromisní verzi ustanovení, nakonec vedla úsilí o jeho úplné odstranění.

Technologičtí giganti včetně OpenAI a Googlu moratorium intenzivně podporovali s tvrzením, že nutnost vypořádat se s různými regulačními rámci v 50 státech by znamenala značné komplikace v dodržování předpisů a mohla by zpomalit americké inovace v globálním závodě v AI s Čínou. Generální ředitel OpenAI Sam Altman dříve vypověděl, že 'je velmi těžké si představit, jak bychom dokázali splnit 50 různých sad regulací.'

Ustanovení však čelilo překvapivě širokému odporu napříč politickým spektrem. Bipartisanská koalice více než 260 státních zákonodárců ze všech 50 států, 40 státních generálních prokurátorů a 17 republikánských guvernérů veřejně vystoupila proti opatření. Kritici argumentovali, že by to podkopalo práva států a odstranilo klíčovou ochranu spotřebitelů před možnými škodami způsobenými AI, včetně deepfakes, algoritmické diskriminace a porušování soukromí.

'Toto ustanovení by umožnilo velkým technologickým firmám dál zneužívat děti, tvůrce i konzervativce,' uvedla senátorka Blackburnová pro Wired a vysvětlila svůj odpor. 'Dokud Kongres neschválí federální zákony jako Zákon o bezpečnosti dětí online a rámec pro ochranu soukromí na internetu, nemůžeme státům bránit přijímat zákony na ochranu jejich občanů.'

Rozhodnutí Senátu zachovává současný regulační rámec, kdy státy mají pravomoc nad technologiemi umělé inteligence. K červenci 2025 všech 50 států, stejně jako District of Columbia, Portoriko a Panenské ostrovy, představily legislativu týkající se AI, přičemž více než polovina z nich již nějakou formu zákonů přijala. Mezi významné příklady patří omezení 'hraničních' AI modelů ve státě New York a regulace v Coloradu, Utahu, Texasu a Montaně.

Ačkoliv technologický průmysl tímto hlasováním utrpěl porážku, odborníci očekávají, že snahy o vytvoření jednotného federálního rámce pro regulaci AI budou pokračovat. Drtivé zamítnutí naznačuje, že budoucí návrhy budou muset vyvažovat zájmy inovací s reálnou ochranou spotřebitelů, nikoliv pouze předjímat státní pravomoci.

Source: Cnn

Latest News