Područje kibernetičke sigurnosti prolazi kroz duboku transformaciju jer tehnologije umjetne inteligencije omogućuju sofisticiranije i opasnije vektore napada.
AI ubrzava tempo kibernetičkih napada, pri čemu je vrijeme proboja sada često kraće od jednog sata. Hakeri koriste AI alate za izradu uvjerljivih phishing e-mailova, lažnih web stranica, deepfake videa i zlonamjernih kodnih injekcija koje zaobilaze tradicionalne sigurnosne mjere u dosad neviđenim razmjerima.
"Tehnologija umjetne inteligencije potencijalno olakšava i ubrzava provođenje kibernetičkih napada, čime snižava prag ulaska za određene aktere i povećava razinu sofisticiranosti kod etabliranih napadača", objašnjavaju stručnjaci za kibernetičku sigurnost. "Napadi potpomognuti umjetnom inteligencijom često su teže uočljivi i sprječivi od napada koji koriste tradicionalne tehnike i ručne procese, što ih čini značajnom sigurnosnom prijetnjom za sve tvrtke."
Evolucija ovih prijetnji stvorila je sve intenzivniju tehnološku utrku u naoružanju. "Zlonamjerni akteri koristit će AI za ubrzano otkrivanje ranjivosti, izradu hiperpersonaliziranih phishing napada i razvoj sofisticiranih tehnika izbjegavanja za zlonamjerni softver. Istovremeno, branitelji kibernetičke sigurnosti koristit će AI sustave za detekciju prijetnji koji mogu analizirati ogromne skupove podataka, prepoznati anomalije u stvarnom vremenu i pružiti prediktivnu inteligenciju o prijetnjama."
Richard Harknett, dr. sc. sa Sveučilišta Cincinnati, suvoditelj Instituta Ohio Cyber Range i predsjednik Centra za strategiju i politiku kibernetičke sigurnosti, pomno prati ove razvojne trendove. U nedavnim izjavama Harknett je istaknuo da se "broj kibernetičkih bandi specijaliziranih za ransomware gotovo udvostručio u posljednje dvije godine", naglašavajući brz rast organiziranih kibernetičkih prijetnji.
Ransomware posebno postaje sve sofisticiraniji, jer kriminalci koriste AI i automatizaciju kako bi povećali brzinu i preciznost svojih napada. Ove unaprijeđene tehnike omogućuju ransomwareu brzo širenje kroz mreže, zbog čega je rano otkrivanje važnije nego ikad. Posebno zabrinjava porast ransomware napada na opskrbne lance, jer napadi na ključne dobavljače mogu imati lančane posljedice na čitave industrije.
"Kibernetička sigurnost oduvijek je bila igra nadmudrivanja, s napadačima koji su proaktivni i braniteljima koji reagiraju", napominju stručnjaci iz industrije. "Isto je i s umjetnom inteligencijom, ali razmjeri i brzina dramatično rastu. Napadači će pronaći ili razviti inovativnu metodologiju napada, a branitelji će reagirati obrambeno. No, sve će se to odvijati brže i možda nevidljivo zbog agentične umjetne inteligencije."
Kako se organizacije prilagođavaju ovoj novoj stvarnosti, moraju implementirati sofisticiranije strategije obrane koje koriste iste AI tehnologije koje se koriste protiv njih. Dvostruka priroda umjetne inteligencije znači da, iako predstavlja značajne prijetnje, ona također nudi snažne nove alate za zaštitu i otpornost u sve složenijem digitalnom svijetu.