U značajnom iskoraku za tehnologiju detekcije požara, Earth Fire Alliance je u suradnji s tvrtkama Muon Space i Google Research objavio prve slike sa svog satelita FireSat Protoflight, otkrivajući mogućnosti koje bi mogle transformirati način na koji otkrivamo i reagiramo na požare diljem svijeta.
Satelit, lansiran u ožujku 2025. iz baze Vandenberg Space Force na SpaceX-ovoj misiji Transporter-13, predstavlja prekretnicu u ranoj detekciji požara. FireSat može identificirati požare veličine samo 5x5 metara—otprilike veličine učionice—što ga čini višestruko preciznijim od postojećih satelitskih sustava koji obično ne mogu detektirati požare manje od nogometnog igrališta.
Među prvim objavljenim slikama bio je mali požar uz cestu sjeverozapadno od Medforda u Oregonu, snimljen 23. lipnja 2025., koji su drugi satelitski sustavi potpuno propustili detektirati. Ova demonstracija naglašava potencijal FireSata da pruži ključna rana upozorenja koja mogu spriječiti da mali požari prerastu u velike prijetnje.
"Ove slike predstavljaju prekretnicu u načinu na koji će svijet vidjeti i reagirati na požare," izjavio je Brian Collins, izvršni direktor Earth Fire Alliancea. Napredni šestopojasni multispektralni infracrveni senzori satelita mogu 'vidjeti' kroz dim i oblake, pružajući ključne podatke o obujmu, napredovanju i intenzitetu požara.
FireSat koristi umjetnu inteligenciju za usporedbu trenutnih snimaka s prethodnim podacima istog područja, uzimajući u obzir i čimbenike poput obližnje infrastrukture i lokalnih vremenskih uvjeta kako bi precizno identificirao požare i smanjio broj lažno pozitivnih detekcija. AI sustav razvio je Google Research, koji je u partnerstvu s Muon Spaceom sudjelovao i u razvoju prilagođenih infracrvenih senzora.
FireSat Protoflight tek je početak planirane konstelacije od više od 50 satelita. Kada sustav postane potpuno operativan do 2030. godine, skenirat će najugroženija područja Zemlje svakih 20 minuta, pružajući dosad neviđenu globalnu pokrivenost. Prva tri operativna FireSat satelita planirana su za lansiranje sredinom 2026., čime će se omogućiti globalno promatranje dva puta dnevno.