Američki Senat zadao je snažan udarac zakonodavnim ambicijama velikih tehnoloških kompanija odbacivši odredbu koja bi nametnula desetogodišnji moratorij na državnu regulaciju umjetne inteligencije.
Kontroverzna mjera, izvorno uključena u opsežan domaći zakon predsjednika Trumpa pod nazivom 'Jedan Veliki Prekrasan Zakon', poražena je gotovo jednoglasnim rezultatom 99-1 tijekom noćne sjednice Senata 1. srpnja. Senatorica Marsha Blackburn (R-Tennessee), koja je u početku radila na kompromisnoj verziji odredbe, na kraju je predvodila inicijativu za njezino potpuno uklanjanje.
Tehnološki divovi poput OpenAI-ja i Googlea snažno su podržavali moratorij, tvrdeći da bi različiti regulatorni okviri u 50 saveznih država stvorili izazove u usklađivanju i potencijalno usporili američke inovacije u globalnoj AI utrci s Kinom. Izvršni direktor OpenAI-ja, Sam Altman, ranije je svjedočio: 'Vrlo je teško zamisliti kako bismo mogli ispuniti 50 različitih skupova regulacija.'
Međutim, odredba je naišla na neočekivano široko protivljenje s obje strane političkog spektra. Dvostranačka koalicija od više od 260 državnih zakonodavaca iz svih 50 država, 40 državnih glavnih tužitelja i 17 republikanskih guvernera javno se usprotivila mjeri. Kritičari su tvrdili da bi ona potkopala prava saveznih država i uklonila ključne zaštite potrošača od potencijalnih štetnih posljedica AI-ja, uključujući deepfakeove, algoritamsku diskriminaciju i povrede privatnosti.
'Ova bi odredba omogućila velikim tehnološkim kompanijama da nastave iskorištavati djecu, stvaratelje i konzervativce', izjavila je senatorica Blackburn za Wired, objašnjavajući svoje protivljenje. 'Dok Kongres ne donese savezni zakon poput Zakona o sigurnosti djece na internetu i okvir za online privatnost, ne možemo blokirati države da donose zakone koji štite njihove građane.'
Odluka Senata očuvala je postojeći regulatorni okvir u kojem države zadržavaju ovlasti nad AI tehnologijama. Od srpnja 2025. sve 50 saveznih država, kao i Distrikt Kolumbija, Portoriko i Djevičanski otoci, uvele su zakonodavstvo vezano uz umjetnu inteligenciju, a više od polovice ih je donijelo neki oblik AI zakona. Među istaknutim primjerima su ograničenja za 'granične' AI modele u New Yorku te regulacije u Coloradu, Utahu, Teksasu i Montani.
Iako je tehnološka industrija ovim glasanjem doživjela poraz, stručnjaci predviđaju da će se napori za stvaranje jedinstvenog saveznog okvira za regulaciju AI-ja nastaviti. Velika većina protivljenja signalizira da će budući prijedlozi vjerojatno morati uravnotežiti inovacije s stvarnim zaštitama potrošača, umjesto da jednostavno preduhitre ovlasti saveznih država.