menu
close

Rusko využíva umelú inteligenciu na zaplavovanie svetových médií falošnými správami

Operácia Overload, sofistikovaná kampaň napojená na Rusko, zneužíva bezplatné AI nástroje na tvorbu presvedčivej propagandy vydávaním sa za viac než 80 rôznych organizácií. Operácia kombinuje autentické obrázky s hlasovými prejavmi generovanými umelou inteligenciou a zneužíva logá dôveryhodných spravodajských médií na produkciu falošného obsahu podporujúceho proruské naratívy. Kampaň cielene oslovuje krajiny NATO s cieľom oslabiť podporu Ukrajiny a narušiť vnútropolitickú situáciu v západných demokraciách.
Rusko využíva umelú inteligenciu na zaplavovanie svetových médií falošnými správami

Sofistikovaná ruská dezinformačná kampaň s krycím názvom Operácia Overload (známa tiež ako Matryoshka alebo Storm-1679) využíva umelú inteligenciu na tvorbu a šírenie prokremeľskej propagandy v bezprecedentnom rozsahu a rýchlosti.

Podľa nedávnej správy Inštitútu pre strategický dialóg (ISD) sa operácia len v prvom štvrťroku 2025 vydávala za viac než 80 rôznych organizácií. Kampaň vytvára klamlivý obsah kombinovaním skutočných obrázkov s hlasovými prejavmi generovanými AI a zneužívaním log legitímnych spravodajských médií, akademických inštitúcií či orgánov činných v trestnom konaní.

Hlavnou stratégiou operácie je produkcia videí, ktoré sa tvária ako autentické spravodajské reportáže z dôveryhodných zdrojov. Manipuláciou zvukových a vizuálnych prvkov pomocou AI nástrojov vytvára Operácia Overload obsah, ktorý je ťažké odlíšiť od skutočných médií. Tieto videá šíria naratívy zamerané na „oslabovanie podpory krajín NATO pre Ukrajinu a narúšanie ich vnútropolitickej stability“, uvádzajú výskumníci ISD.

Napriek tomu, že operácia zverejnila minimálne 135 kusov obsahu na viacerých platformách vrátane X (predtým Twitter), Telegramu a Bluesky, väčšina výstupov má len obmedzený organický dosah. Jeden z videomateriálov však nepravdivo tvrdil, že USAID platil celebritám za cestu na Ukrajinu, a po zdieľaní známymi účtami, ktoré s kampaňou nesúviseli, dosiahol viac ako 4,2 milióna videní.

Odborníci varujú, že AI mení „hru s číslami“ v oblasti dezinformácií v prospech škodlivých aktérov. „Ak sa ujme čo i len jedno zo sto videí, je to úspech, ktorý splní svoj cieľ,“ uviedol Joseph Bodnar, senior výskumný manažér ISD. Technológia umožňuje rýchlu tvorbu väčšieho množstva obsahu bez zníženia vnímania jeho dôveryhodnosti medzi používateľmi, ktorí sa s ním stretnú.

Okrem šírenia falošných naratívov má Operácia Overload za cieľ zahltiť fact-checkerov a médiá žiadosťami o overenie, podkopať dôveryhodnosť napodobňovaných inštitúcií a plytvať zdrojmi tých, ktorí bojujú proti dezinformáciám. Kampaň prebieha v 10 krajinách a obsah publikuje v 10 rôznych jazykoch, pričom sa výrazne zameriava na Nemecko, Francúzsko a Ukrajinu.

Source:

Latest News