EraDrive, sľubný spin-off Stanford University, získal kontrakt od NASA v hodnote 1 milióna dolárov na vývoj špičkovej AI technológie pre vesmírne aplikácie, čo predstavuje významný míľnik pre mladú spoločnosť v konkurenčnom sektore vesmírnych technológií.
Spoločnosť EraDrive bola založená začiatkom tohto roka v Palo Alto v Kalifornii riaditeľom Space Rendezvous Laboratory (SLAB) Simonom D'Amicom, spolu s Justinom Krugerom, postdoktorandom SLAB, a Sumantom Sharmom, absolventom SLAB a bývalým vedúcim autonómie v startupe Wisk zameranom na mestskú leteckú mobilitu, ktorý je dcérskou spoločnosťou Boeingu.
Firma sa špecializuje na vývoj technológie autonómneho riadenia pre kozmické lode s cieľom zvýšiť výkon a autonómiu satelitov. „EraDrive vyvíja technológiu autonómneho riadenia pre kozmické lode s cieľom vybaviť každý satelit schopnosťou autonómie – od stretnutí a operácií v blízkosti, cez servis, montáž a výrobu na obežnej dráhe, až po situačné povedomie vo vesmíre, monitorovanie a riadenie vesmírnej premávky,“ vysvetľuje D'Amico. „V podstate EraDrive umožňuje nielen to, aby každý satelit lietal autonómne, ale aby si bol aj vedomý svojho okolia.“
V rámci exkluzívneho kontraktu od NASA bude EraDrive vyvíjať softvér a služby na sledovanie satelitov a vesmírneho odpadu pomocou hviezdnych sledovačov na rojovej misii NASA Starling. Táto technológia nadväzuje na D'Amicovu prácu na Stanforde, kde pôsobí ako docent letectva a kozmonautiky a zakladajúci riaditeľ SLAB.
Technológia EraDrive sľubuje zníženie rizika kolízií a posilnenie národnej bezpečnosti tým, že odhalí dráhy potenciálne nebezpečných kozmických lodí. Autonómna navigácia na základe videnia zároveň oslobodzuje satelity od závislosti na GPS alebo pozemných staniciach pri určovaní polohy, navigácie a časových údajov.
Podľa D'Amica však skutočný potenciál spočíva v rozšírení technológie EraDrive, ktorá umožní satelitom „byť si vedomé svojho okolia a dať im schopnosť navigovať a riadiť svoj pohyb voči iným vesmírnym objektom“. Táto schopnosť umožní servis vo vesmíre, výrobu solárnej energie priamo na obežnej dráhe a presné diaľkové snímanie – čo sú kľúčové inovácie pre 30 000 až 50 000 satelitov, ktoré sa očakávajú na obežnej dráhe do roku 2030.
Tento kontrakt NASA predstavuje významný prejav dôvery v univerzitný výskum umelej inteligencie, ktorý sa komercializuje, a zdôrazňuje pokračujúci silný investičný záujem o AI startupy zamerané na vesmírne aplikácie aj napriek zrelosti trhu.