Americký Senát uštedril výraznú ranu legislatívnym ambíciám veľkých technologických firiem, keď zamietol ustanovenie, ktoré by na desať rokov pozastavilo možnosť štátov prijímať vlastné regulácie umelej inteligencie.
Toto kontroverzné opatrenie, pôvodne zahrnuté v rozsiahlej domácej legislatíve prezidenta Trumpa s prezývkou 'One Big Beautiful Bill', bolo počas nočného zasadnutia Senátu 1. júla odmietnuté takmer jednomyseľným hlasovaním 99:1. Senátorka Marsha Blackburnová (republikánka za Tennessee), ktorá pôvodne pracovala na kompromisnej verzii ustanovenia, nakoniec viedla snahu o jeho úplné odstránenie.
Technologickí giganti vrátane OpenAI a Google intenzívne podporovali moratórium s tvrdením, že nutnosť prispôsobovať sa rôznym regulačným rámcom v 50 štátoch by spôsobila problémy s dodržiavaním predpisov a mohla by spomaliť americké inovácie v globálnych pretekoch v oblasti AI s Čínou. Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman predtým vypovedal, že 'je veľmi ťažké si predstaviť, ako by sme dokázali vyhovieť 50 rôznym sadám regulácií.'
Napriek tomu sa ustanovenie stretlo s nečakane širokým odporom naprieč politickým spektrom. Bipartizánna koalícia viac než 260 štátnych zákonodarcov zo všetkých 50 štátov, 40 generálnych prokurátorov štátov a 17 republikánskych guvernérov verejne vystúpili proti opatreniu. Kritici tvrdili, že by podkopalo práva štátov a odstránilo kľúčové ochrany spotrebiteľov pred potenciálnymi škodami spôsobenými AI, vrátane deepfakeov, algoritmickej diskriminácie a porušovania súkromia.
'Toto ustanovenie by mohlo umožniť veľkým technologickým firmám naďalej zneužívať deti, tvorcov a konzervatívcov,' povedala senátorka Blackburnová pre Wired, keď vysvetľovala svoj odpor. 'Kým Kongres neprijme federálnu legislatívu s prednostným účinkom, ako je Kids Online Safety Act a rámec pre online súkromie, nemôžeme štátom zabrániť prijímať zákony na ochranu svojich občanov.'
Rozhodnutie Senátu zachováva súčasnú regulačnú situáciu, v ktorej majú štáty právomoc nad technológiami umelej inteligencie. K júlu 2025 všetkých 50 štátov, ako aj District of Columbia, Portoriko a Panenské ostrovy, predstavili legislatívu týkajúcu sa AI, pričom viac než polovica už prijala nejakú formu zákonov o AI. Medzi významné príklady patria obmedzenia 'frontier' AI modelov v New Yorku a regulácie v štátoch Colorado, Utah, Texas a Montana.
Hoci technologický priemysel týmto hlasovaním utrpel porážku, odborníci očakávajú, že snahy o vytvorenie jednotného federálneho rámca pre reguláciu AI budú pokračovať. Drvivé odmietnutie naznačuje, že budúce návrhy budú musieť vyvážiť potreby inovácií s reálnou ochranou spotrebiteľov, namiesto jednoduchého preberania právomocí štátov.