Изкуственият интелект на Google се превръща във важен съюзник в борбата с рака, с пробиви, които могат фундаментално да променят начина, по който болестта се открива, диагностицира и лекува.
В изключително лично обръщение на годишната среща на Американското дружество по клинична онкология в Чикаго, президентът и главен инвестиционен директор на Google Рут Порат — самата тя преживяла рак на гърдата два пъти — очерта как изследванията на компанията в областта на изкуствения интелект показват забележителен напредък в онкологията. „Крайната цел е да гледаме отвъд това да направим рака управляем – и да го направим предотвратим и лечим“, подчерта Порат.
Google е пионер в създаването на дълбоки обучителни модели, които могат да анализират гигапикселни патологични слайдове и да идентифицират ракови клетки, които може да бъдат пропуснати от човешкото око. Тези AI системи са показали способност да откриват рак в лимфните възли с по-голяма точност и за половината от времето, необходимо при традиционните методи. За пациентите това може да означава по-ранна интервенция, когато лечението е най-ефективно.
AI моделите на компанията се оказват ценни и при скрининг за рак на гърдата. Изследванията показват, че AI за мамография на Google може да намали както фалшивите положителни, така и фалшивите отрицателни резултати в сравнение с експертни рентгенолози, като потенциално подобрява точността на скрининговите програми и намалява стреса и времето за изчакване на пациентите.
Извън откриването, Google си партнира с ASCO за разработването на ASCO Guidelines Assistant — AI инструмент, който мигновено обработва 80-90 страници с насоки за лечение и предоставя на клиницистите ясни, структурирани отговори. Това сътрудничество цели да демократизира здравеопазването, като предостави на онколозите навсякъде достъп до най-новите препоръки, базирани на доказателства.
Въздействието се разпростира и върху клиничните работни процеси. „Агентният AI“ на Google помага на медицинските специалисти да си върнат ценно време — лекарите отчитат 30% по-висока ефективност при документацията, а медицинските сестри освобождават 40% от времето си за изготвяне на епикризи, което позволява повече директна грижа за пациентите.
„AI е ключова част от демократизирането на здравеопазването, така че всеки, навсякъде, да има достъп до най-добрите познания“, отбелязва д-р Клифърд Хъдис, изпълнителен директор на ASCO и бивш онколог на Порат в Memorial Sloan Kettering.
Докато тези технологии продължават да се развиват, Google акцентира върху отговорното им прилагане, особено по отношение на поверителността на данните и киберсигурността в здравните среди. Визията на компанията е ясна: да използва потенциала на AI, за да превърне рака от опустошителна диагноза в управляемо — и в крайна сметка предотвратимо — състояние.