Amazon Web Services представи Kiro – нова интегрирана среда за разработка (IDE) с изкуствен интелект, която стартира в предварителна версия на 14 юли 2025 г. Екипът на Amazon зад проекта си поставя за цел да преодолее пропастта между бързо генерираните от AI софтуерни прототипи и готовите за продукция системи, които изискват формални спецификации, цялостно тестване и постоянна документация. Идеята е да се премине от „vibe coding“ към „viable code“, както гласи сайтът на Kiro.
Kiro въвежда революционна методология за разработка, управлявана от спецификации, която превръща идеите в готови за продукция системи с безпрецедентна яснота и скорост. Отминаха дните на разпокъсани изисквания, неясни пътища за реализация и безкрайни цикли между планиране и кодиране. Този подход адресира така нареченото „vibe coding“ – практиката да се използват инструменти за разработка, за да се казва на AI асистент какво да изгради чрез разговорен английски, след което или да се работи с него като с партньор-програмист, или да му се остави по-голямата част от работата.
Според документацията, основната разлика при Kiro е използването на спецификации (specs). Те се дефинират в три markdown файла: requirements.md, design.md и tasks.md. Файлът с изисквания използва EARS (Easy Approach to Requirements Syntax) – механизъм за ограничаване на текстовите изисквания, разработен от Rolls Royce. Документът за дизайн описва технологичния стек и архитектурата на приложението, а списъкът със задачи показва поредица от стъпки, необходими за реализиране на дизайна до самото внедряване.
Интеграцията на Kiro с AI агенти за изпълнение на задачи, управлявани от спецификации, подчертава нарастващата роля на автономния софтуер в бизнеса. Kiro предлага агентски чат за кодови задачи във файл, а агентите могат да се свързват с външни open-source инструменти. Въпреки това, периодичният човешки надзор все още е необходим, макар че агентите вече могат да работят по-дълго самостоятелно.
Това може да се превърне в задачи и подзадачи в Kiro, които агентите след това изпращат към кодиращи агенти. Всяка задача включва подробности като изисквания, реализация, нужди за достъпност и тестване. Това позволява на разработчиците да проследяват и проверяват работата стъпка по стъпка, за да не се пропусне нищо. „Спецификациите на Kiro остават синхронизирани с развиващата се кодова база. Разработчиците могат да пишат код, за да актуализират спецификациите, или да обновяват спецификациите, за да рефрешнат задачите“, пишат продуктовият мениджър на AWS Нихил Сваминатан и вицепрезидентът по DevEx и агенти Дийпак Сингх в блог пост.
Важното при този подход е, че кодът и процесът на агента са напълно документирани от край до край. Нищо не остава скрито и разработчикът има цялостен поглед върху това как ще бъде изградено приложението или функцията и може да го насочва още от фазата на изискванията. Amazon твърди, че това елиминира скъпите цикли на „vibe coding“.
В публикация в X, изпълнителният директор на Amazon Анди Джаси заяви, че Kiro „има шанс да промени начина, по който разработчиците създават софтуер“. Представянето идва дни след като Google обяви, че наема екипа на AI стартъпа Windsurf като част от сделка за лицензиране на технологии на стойност 2,4 милиарда долара. Google заяви, че планира да направи своите AI модели Gemini по-полезни за разработчици на софтуер. Amazon и Google навлизат по-дълбоко в така нареченото „vibe coding“ – процесът на насочване на компютри да създават софтуер с минимална човешка намеса.
Kiro е самостоятелна IDE и въпреки че е продукт на AWS, според Nathan Peck, адвокат на AWS за AI, тя е „леко отделена от основната AWS платформа“. Kiro може да се използва без AWS акаунт – чрез вход с Google или GitHub. Целта е Kiro да има „уникална идентичност извън AWS“, за да привлече разработчици, използващи други платформи. Kiro има собствен сайт и според страницата About е създаден и управляван от малък, целенасочен екип в AWS. По време на preview периода е безплатен, а след това ще има безплатен план с 50 агентски интеракции месечно, Pro акаунти за $19 на потребител/месец с 1 000 интеракции и Pro+ акаунти за $39 с 3 000 интеракции.