В пробив, обявен на 17 юни 2025 г., учени създадоха революционна електронна кожа, която доближава роботите значително до човешките възможности за усещане чрез допир.
Екипът, ръководен от д-р Дейвид Хардман от Инженерния факултет на Кеймбридж и д-р Томас Джордж Турутел от Компютърните науки на UCL, разработи гъвкава, проводима кожа, изработена от желатинов хидрогел, която може лесно да се произвежда и оформя в сложни форми. Резултатите им са публикувани в Science Robotics.
„Използването на различни сензори за различни видове допир води до материали, които са сложни за изработка“, обяснява д-р Хардман. „Искахме да разработим решение, което може да отчита няколко вида допир едновременно, но с един-единствен материал.“
За разлика от традиционните роботизирани кожи, които разчитат на отделни сензори за различни стимули, тази нова технология използва мултимодален подход, при който цялата повърхност функционира като един цялостен сензор. Макар че все още не е толкова чувствителна, колкото човешката кожа, тя може да отчита сигнали от над 860 000 миниатюрни пътечки, което ѝ позволява да разпознава различни видове допир едновременно – от леки почуквания с пръст до температурни промени и дори увреждания от остри предмети.
Изследователите използват техники за машинно обучение, за да помогнат на роботизираната кожа да „научи“ кои пътечки са най-важни за ефективното усещане на различни видове контакт. С помощта на само 32 електрода, разположени на китката на робота, системата може да събира над 1,7 милиона информационни единици.
Този напредък представлява голяма стъпка към по-способни и универсални роботи, които могат да работят рамо до рамо с хора в сложни среди. Технологията има значителен потенциал за приложение в здравеопазването, производството и домашната помощ, където роботите трябва да взаимодействат безопасно и ефективно с хората и околната среда.
„Все още не сме достигнали нивото, при което роботизираната кожа е толкова добра, колкото човешката, но смятаме, че в момента е по-добра от всичко друго, което съществува“, казва д-р Турутел. „Нашият метод е гъвкав и по-лесен за изграждане от традиционните сензори, а можем да го калибрираме с човешки допир за различни задачи.“
Изследването е подкрепено от Samsung Global Research Outreach Program, Кралското дружество и Съвета за инженерни и физически науки. Екипът вече работи по подобряване на издръжливостта на електронната кожа и провеждане на допълнителни тестове в реални роботизирани приложения.