menu
close

Ветеран в киберсигурността стартира AI-базирана защита срещу целенасочени атаки

iCOUNTER, ръководена от бившия президент на Mandiant Джон Уотърс, излезе от режим на тайна разработка с 30 милиона долара финансиране от Серия А, за да се бори с все по-усъвършенстваните киберзаплахи, захранвани от изкуствен интелект. Базираната в Далас компания е разработила специализирана технология, която предоставя прецизно разузнаване на риска, фокусирано изключително върху целенасочени операции срещу конкретни организации и техните екосистеми. В епоха, в която традиционното разузнаване за заплахи става все по-неадекватно срещу новите AI-генерирани атаки, iCOUNTER цели да помогне на организациите да откриват и неутрализират заплахи, преди да станат „Пациент Нула“.
Ветеран в киберсигурността стартира AI-базирана защита срещу целенасочени атаки

В киберсигурностен пейзаж, все по-силно доминиран от заплахи, задвижвани от изкуствен интелект, iCOUNTER излиза публично след пет години на тайна разработка с мисията да противодейства на силно целенасочени кибератаки, преди те да бъдат осъществени.

Базираната в Далас компания за разузнаване на киберрискове, която се отделя от Apollo Information Systems, обяви на 16 юли публичния си старт, подкрепен от 30 милиона долара финансиране от Серия А, водено от SYN Ventures. Компанията се ръководи от пионера в индустрията Джон Уотърс, който преди това беше президент и главен оперативен директор на Mandiant до придобиването ѝ от Google.

„Намираме се в зората на нова ера в киберсигурността“, заяви Уотърс, главен изпълнителен директор и управляващ партньор на iCOUNTER. „Традиционните методи все по-често ще се провалят, а защитниците ще бъдат принудени да преосмислят защитата си срещу вълна от целенасочени операции, които използват AI за създаване на нови и непознати TTP (тактики, техники и процедури).“

Това, което отличава iCOUNTER от традиционните доставчици на разузнаване за заплахи, е изключителният ѝ фокус върху противодействието на целенасочени атаки срещу конкретни организации. Компанията е разработила AI-базирана технология и мощна инфраструктура за събиране на данни, която ѝ позволява да открива ранни разузнавателни дейности, оръжейни подготовка и създаване на нови TTP, преди атаката да бъде осъществена.

Този подход идва в критичен момент. Според последни индустриални доклади, нападателите, използващи изкуствен интелект, бързо насочват вниманието си към конкретни компании, използвайки AI, за да намалят драстично времето и разходите за разузнаване. След като разберат средата и пропуските в сигурността на целта, те създават „zero-day TTP“ – методи на атака, които не са били виждани досега, което прави традиционното разузнаване неефективно.

„iCOUNTER е изградил единствената разузнавателна способност, фокусирана изключително върху противодействието на целенасочени атаки“, каза Джей Лийк, управляващ партньор и основател на SYN Ventures. „Техният уникален подход ги позиционира отлично в епохата на противници, захранвани от изкуствен интелект.“

Платформата на компанията действа като система за ранно предупреждение, която идентифицира заплахи, специфични за клиента и неговата екосистема, като същевременно предоставя разузнавателна информация за бързо ограничаване и възстановяване след атака. За разлика от инструментите, които разчитат на повърхностно оценяване на сигурността, iCOUNTER използва тактики, подобни на тези на противника, за да идентифицира реални, експлоатируеми уязвимости във веригата на доставки.

Уотърс, който преди това основа iSIGHT Partners (придобита от FireEye и обединена с Mandiant), внася над две десетилетия опит в киберсигурността в този проект. След придобиването на Mandiant от Google през 2022 г., той беше партньор във SYN Ventures и член на бордовете на няколко киберсигурностни компании, преди да се върне начело на iCOUNTER.

Компанията вече предоставя прецизно разузнаване на риска на клиенти в цялата САЩ от 2020 г. насам, като по данни на фирмата е предотвратила колективни загуби за стотици милиони долари от заплахи, идващи от държавни актьори, групи за откупи и други злонамерени субекти.

Source:

Latest News