Światowa Konferencja Sztucznej Inteligencji (WAIC) 2025 oraz spotkanie wysokiego szczebla dotyczące globalnego zarządzania AI rozpoczęły się 26 lipca w Szanghaju, stanowiąc największą edycję wydarzenia od jego inauguracji w 2018 roku.
Trzydniowa konferencja, trwająca do 28 lipca, przyciągnęła uczestników z ponad 30 krajów, w tym 12 laureatów Nagrody Nobla i Nagrody Turinga oraz ponad 80 akademików. Pod hasłem „Globalna solidarność w erze AI” wydarzenie odbywa się w kilku lokalizacjach, m.in. w Shanghai Expo Center, Expo Pavilion oraz na Zachodnim Brzegu Xuhui.
W swoim przemówieniu otwierającym premier Chin Li Qiang zaproponował utworzenie globalnej organizacji współpracy w dziedzinie AI, mającej na celu wspieranie międzynarodowej współpracy. Inicjatywa ta zakłada stworzenie jednolitego systemu zarządzania, który zapewni sprawiedliwy dostęp do technologii AI, szczególnie dla krajów rozwijających się. Propozycja pojawia się w kontekście nasilającej się rywalizacji technologicznej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, która obejmuje ostatnie ograniczenia eksportowe USA dotyczące zaawansowanych chipów AI.
Wystawa wyróżnia się bezprecedensową skalą i różnorodnością – ponad 3000 przełomowych produktów prezentuje 800 firm. Wśród nich znajduje się 40 dużych modeli językowych, 50 urządzeń zasilanych AI oraz 60 inteligentnych robotów. Ponad 100 produktów ma na konferencji swoją światową lub chińską premierę. Wśród głównych uczestników są międzynarodowe firmy, takie jak Siemens i Schneider Electric, a także chińscy giganci technologiczni: Huawei, Alibaba oraz rozwijające się startupy z sektora robotyki humanoidalnej.
Tegoroczna konferencja wprowadza kilka nowości, w tym specjalną strefę inwestycji i inkubacji, gdzie ponad 200 projektów startupowych nawiąże kontakty z ponad 100 instytucjami inwestycyjnymi. Wydarzenie kładzie także nacisk na zaangażowanie młodzieży poprzez dedykowane fora i konkursy skierowane do innowatorów młodego pokolenia.
Konferencja odzwierciedla rosnącą pozycję Szanghaju jako centrum AI. Miasto stworzyło wielopoziomowy system zarządzania i podpisało umowy z 38 krajami na rzecz globalnej wymiany w branży AI. Z niemal 300 000 specjalistów AI – co stanowi około jedną trzecią wszystkich ekspertów w Chinach – Szanghaj planuje w najbliższych latach podwoić skalę branży AI oraz liczbę talentów.