Швидке розширення штучного інтелекту суттєво збільшує вуглецевий слід технологічної індустрії, йдеться у новій доповіді Організації Об'єднаних Націй, оприлюдненій 5 червня 2025 року.
Міжнародний союз електрозв'язку (ITU) відстежував викиди парникових газів 200 провідних цифрових компаній у 2020–2023 роках і з'ясував, що непрямі викиди вуглецю чотирьох технологічних гігантів, орієнтованих на ШІ — Amazon, Microsoft, Alphabet і Meta — зросли в середньому на 150% за цей період. Найбільше зростання зафіксовано в Amazon — на 182%, далі йдуть Microsoft (155%), Meta (145%) та Alphabet (138%).
Ці непрямі викиди, які включають викиди від купленої електроенергії, пари, опалення та охолодження, різко зросли насамперед через величезні енергетичні потреби дата-центрів, що працюють на ШІ. У доповіді ITU попереджають, що зі зростанням інвестицій у ШІ викиди вуглецю від найбільших систем на основі ШІ можуть сягнути 102,6 мільйона тонн еквіваленту вуглекислого газу на рік.
Вплив на довкілля не обмежується лише викидами вуглецю. Дата-центри потребують складних систем охолодження, які споживають значну кількість води: споживання води Google зросло майже на 88% з 2019 року. Це особливо турбує в регіонах, схильних до посух, наприклад у Каліфорнії.
Технологічні компанії реагують впровадженням різних ініціатив зі сталого розвитку. Amazon заявила, що інвестує у проєкти безвуглецевої енергетики, зокрема в ядерну та відновлювану енергетику. Microsoft удвічі збільшила темпи енергозбереження та переходить до рідинного охолодження на рівні чипів, щоб зменшити споживання енергії. Meta працює над зменшенням викидів, споживання енергії та води у своїх дата-центрах.
Втім, у звіті ITU наголошується, що хоча дедалі більше цифрових компаній встановлюють цілі зі скорочення викидів, ці амбіції ще не повністю втілилися у реальне зменшення. Стрімке зростання ШІ призводить до різкого збільшення глобального попиту на електроенергію: споживання електроенергії дата-центрами зростає вчетверо швидше, ніж загальне споживання електроенергії.
Експерти прогнозують, що глобальне споживання електроенергії дата-центрами може подвоїтися й досягти близько 945 терават-годин до 2030 року, що становитиме майже 3% від загального світового споживання електроенергії. Таке зростання створює додаткове навантаження на існуючу енергетичну інфраструктуру, і деякі енергетичні компанії пропонують будувати нові електростанції на викопному паливі для задоволення попиту — крок, який, застерігають екологи, може звести нанівець кліматичні цілі.