OpenAI преживява безпрецедентен растеж, като главният изпълнителен директор Сам Алтман разкри, че компанията е достигнала 800 милиона активни потребители седмично. „Никога не съм виждал такъв растеж в която и да е компания, независимо дали съм бил част от нея или не“, заяви Алтман по време на интервю за TED 2025. „Растежът на ChatGPT – това е наистина забавно. Чувствам се дълбоко поласкан. Но е лудост да преживееш това, а нашите екипи са изтощени и под стрес.“
Алтман прави все по-смели прогнози за бъдещето на ИИ, като в скорошна публикация в блога си написа: „Вече сме уверени, че знаем как да изградим AGI, както традиционно го разбираме.“ Той добави, че OpenAI започва да насочва вниманието си отвъд AGI – към суперинтелигентността.
Този оптимизъм се споделя и от други лидери в индустрията – както Алтман, така и изпълнителният директор на Anthropic Дарио Амодей предвиждат, че AGI може да се появи до 2025 или 2026 година. Амодей си представя хиляди, дори милиони свръхспособни ИИ системи, които ще изпълняват задачи „във всяка област на интелектуалния труд“.
Въпреки това съществува значителна разлика във възприятията между експертите по ИИ и широката общественост. Докато 76% от експертите вярват, че ИИ ще им донесе лична полза, едва 24% от обществото споделя този оптимизъм, а 43% очакват ИИ да им навреди. По подобен начин 73% от експертите смятат, че ИИ ще подобри начина, по който хората работят през следващите 20 години, в сравнение с едва 23% от обществото.
Това разделение се пренася и върху по-широките обществени въздействия. Скорошно проучване установи, че 56% от експертите по ИИ вярват, че технологията ще има положително влияние върху САЩ през следващите 20 години, докато само 17% от широката общественост са на това мнение.
Интересно е, че и двете групи споделят опасения относно ролята на ИИ в изборите и журналистиката. Само 11% от експертите и 9% от обществото вярват, че ИИ ще има положително въздействие върху изборите в САЩ, като 61% от експертите и 50% от обществото очакват вреда. По подобен начин малък процент от експертите (18%) и обществото (10%) смятат, че ИИ ще бъде от полза за новинарските медии.
Потенциалът за сътресения на пазара на труда остава основна грижа. ИИ вече оказва влияние върху трудовия пазар, водейки до съкращения и намаляване на отдели. Експертите предупреждават, че масова безработица може да настъпи, ако не бъдат въведени подходящи държавни политики и програми за преквалификация.
В отговор на тези опасения Алтман подчертава, че „демократизирането на икономическите ползи започва с предоставянето на тези инструменти в ръцете на хората“. Той разглежда ИИ като „фундаментално технология, която повишава продуктивността“, като същевременно признава, че „големият въпрос не е дали икономическият пай ще нарасне – а кой ще получи каква част от него“.
Докато се намираме на този технологичен кръстопът, общността на ИИ осъзнава, че генеративният ИИ, със своите огромни обещания и дълбоки въпроси, не може да бъде върнат назад. Пътят напред изисква бдителен надзор, нови регулаторни рамки и непоколебим ангажимент към етични, прозрачни иновации, които са в съзвучие с човешките ценности.