Mark Zuckerberg nie szczędzi środków, by uczynić z Meta pierwszą firmę, która osiągnie sztuczną superinteligencję. Gigant mediów społecznościowych rozpoczął bezprecedensową kampanię pozyskiwania talentów, oferując pakiety wynagrodzeń sięgające nawet 300 mln dolarów w ciągu czterech lat, by przyciągnąć czołowych badaczy AI od konkurencji.
Centralnym elementem tych działań są nowo powstałe Superintelligence Labs Meta, utworzone w czerwcu 2025 roku i kierowane przez 28-letniego Alexandra Wanga, byłego CEO Scale AI, oraz Nata Friedmana, byłego CEO GitHub. Meta zainwestowała 14,3 mld dolarów za 49% udziałów w Scale AI w ramach umowy, która sprowadziła Wanga do firmy, wyceniając startup zajmujący się oznaczaniem danych na 29 mld dolarów.
"W ramach naszych działań na rzecz superinteligencji skupiam się na budowaniu najbardziej elitarnego i nasyconego talentami zespołu w branży" – napisał Zuckerberg w niedawnym memorandum firmowym. Restrukturyzacja konsoliduje wszystkie inicjatywy AI Meta – w tym modele bazowe, zespoły produktowe i badawcze – pod nowym działem, który raportuje bezpośrednio do Zuckerberga.
Agresywna rekrutacja pozwoliła Meta pozyskać badaczy z czołowych firm AI. Według doniesień, Meta zatrudniła co najmniej 11 wybitnych specjalistów z OpenAI, Google DeepMind i Anthropic, w tym ekspertów od modeli rozumowania, multimodalnej AI i systemów wizyjnych. Niektóre oferty miały obejmować nawet 100 mln dolarów wynagrodzenia już w pierwszym roku.
Ta wojna o talenty wywołała gwałtowne reakcje konkurentów. CEO OpenAI, Sam Altman, określił podejście Meta jako "niesmaczne" i stwierdził, że "misjonarze pokonają najemników". Według wewnętrznych komunikatów, zespół kierowniczy OpenAI pracuje "całą dobę", by zatrzymać kluczowych pracowników, a dyrektor ds. badań Mark Chen powiedział zespołowi, że czuje się, jakby "ktoś włamał się do naszego domu i coś ukradł".
Ogromne inwestycje Meta następują po niepowodzeniach związanych z modelem Llama 4 AI, wypuszczonym w kwietniu 2025 roku, który spotkał się z chłodnym przyjęciem i wywołał obawy, że Meta zostaje w tyle za konkurencją. Firma planuje wydać nawet 65 mld dolarów tylko w 2025 roku na infrastrukturę AI, budując ogromne centra danych do trenowania coraz potężniejszych modeli.
Dzięki solidnemu biznesowi generującemu ponad 40 mld dolarów kwartalnie, Meta może sobie pozwolić na tę ryzykowną grę o superinteligencję – systemy AI przewyższające ludzkie możliwości we wszystkich dziedzinach wiedzy. Nadal jednak pozostaje pytanie, czy samo zgromadzenie drogich talentów przełoży się na przełomowe innowacje potrzebne do zwycięstwa w wyścigu AI.