Дискусія щодо впливу штучного інтелекту на зайнятість набула позитивного забарвлення: нові дані свідчать, що ШІ стане, радше, творцем робочих місць, а не їх руйнівником.
Звіт «Майбутнє роботи 2025» Всесвітнього економічного форуму прогнозує, що до 2030 року ШІ та суміжні технології трансформують 86% бізнесів, створивши у світі 170 мільйонів нових робочих місць і водночас витіснивши 92 мільйони існуючих. Це дає чистий приріст у 78 мільйонів робочих місць, що еквівалентно 7% від поточної глобальної зайнятості.
Висновки базуються на опитуванні 1 000 компаній із 22 галузей і 55 економік, які разом представляють понад 14 мільйонів працівників. Технологічні зміни, як показує дослідження, стануть основним рушієм цієї трансформації. Попри побоювання щодо масового скорочення робочих місць через ШІ, дані вказують на більш складну картину: рівень «збурення» ринку праці складе близько 22% від поточної зайнятості.
Неочікувано, найбільше зростання у абсолютних показниках спостерігатиметься серед працівників на передовій — зокрема, сільськогосподарських робітників, курʼєрів і будівельників. Значне розширення чекає і на сферу догляду: зросте попит на медсестер та соціальних працівників. Водночас найбільші темпи зростання у відсотковому відношенні демонструють технологічні спеціальності — у сфері ШІ, великих даних і кібербезпеки.
Однак цей перехід супроводжуватиметься викликами. За даними ВЕФ, 39% основних навичок працівників застаріють у період 2025–2030 років, що робить підвищення кваліфікації критично необхідним. «Негайне підвищення кваліфікації потрібне для підготовки робочої сили до майбутнього, де домінує ШІ», — йдеться у звіті. Технологічні навички, за прогнозами, зростатимуть у значущості швидше за всі інші.
Як зазначає професор Вортонської школи Ітан Моллік, хоча історично технологічні прориви зазвичай створювали більше робочих місць, ніж знищували, ШІ стане новим випробуванням для цієї закономірності. Ключем до успіху стане те, наскільки ефективно бізнес і уряди співпрацюватимуть у сфері розвитку навичок і формування справедливої, стійкої глобальної робочої сили, готової до трансформації під впливом ШІ.