Членкиня Ради керуючих Федеральної резервної системи Ліза Д. Кук окреслила подвійний підхід центрального банку до штучного інтелекту під час виступу на Літньому інституті Національного бюро економічних досліджень у Кембриджі, штат Массачусетс, 17 липня 2025 року.
Федеральна резервна система не лише досліджує, як ШІ впливає на ширшу економіку, а й впроваджує цю технологію у власну діяльність. Кук уточнила, що Федеральний комітет з операцій на відкритому ринку (FOMC) не використовує ШІ при розробці монетарної політики, але ФРС застосовує його для покращення написання текстів, програмування та дослідницьких функцій. "Наприклад, ми поглиблюємо розуміння можливостей великих мовних моделей (LLM) та інших моделей машинного навчання для отримання економічних інсайтів", — пояснила Кук, додавши, що ці результати фіксуються у публікаціях ФРС.
Кук чітко зазначила, що "FOMC не використовує ШІ для розробки чи встановлення політики", підкресливши, що інструменти ШІ насамперед допомагають співробітникам у виконанні інших завдань. ФРС активно досліджує можливості великих мовних моделей та інших підходів машинного навчання для отримання економічних інсайтів, і низка публікацій ФРС документує ці результати.
Центральний банк сприяє розвитку культури експериментування з ШІ та обміну знаннями. "Раніше цього року Рада провела виставку AI Expo, на якій першопрохідці ШІ поділилися своїм досвідом і інноваційними кейсами використання ШІ", — зазначила Кук. Такі заходи демонструють міжфункціональну співпрацю в системі Федеральної резервної системи та показують потенційні рішення на основі ШІ для економічного аналізу, фінансової стабільності та операцій. Вони дають цінні можливості для обміну як успішними, так і невдалими кейсами застосування.
Окрім внутрішніх експериментів, Кук згадала, що співробітники ФРС регулярно взаємодіють із фахівцями з академічних кіл, інших центральних банків та індустрії, щоб залишатися в курсі останніх досягнень у сфері ШІ.
Щодо економічних наслідків ШІ, Кук припустила, що ШІ може підвищити продуктивність і сприяти вищому економічному зростанню, водночас знижуючи інфляційний тиск шляхом компенсації зростання витрат на працю. "Здатність ШІ обробляти та аналізувати дедалі більші обсяги даних, ймовірно, призведе до проривів у наукових дослідженнях та інноваціях, що сприятиме зростанню кількості нових ідей і ще більше посилить його вплив на продуктивність", — заявила вона. Кук визнала, що хоча ШІ з часом може мати дезінфляційний ефект, на етапі впровадження він може тимчасово підвищити ціни через збільшення сукупних інвестицій. Вона підкреслила, що постійно відстежує нові дані, зміну економічних перспектив і різні ризики для подвійного мандату ФРС.
У міру стрімкого розвитку ШІ підхід Федеральної резервної системи демонструє баланс між використанням нових технологій для підвищення власної ефективності та ретельним вивченням їх ширших економічних наслідків.