Складна російська дезінформаційна кампанія під кодовою назвою Operation Overload (також відома як Matryoshka або Storm-1679) використовує штучний інтелект для створення та поширення прокремлівської пропаганди у безпрецедентних масштабах і з небаченою швидкістю.
Згідно зі свіжим звітом Інституту стратегічного діалогу (ISD), лише у першому кварталі 2025 року в межах цієї операції було імітовано понад 80 різних організацій. Кампанія створює оманливий контент, поєднуючи справжні зображення з озвученням, згенерованим ШІ, та використовуючи логотипи легітимних медіа, академічних установ і правоохоронних органів.
Основна стратегія операції полягає у створенні відео, які виглядають як справжні новинні репортажі від надійних джерел. Завдяки маніпуляціям аудіо- та візуальними елементами за допомогою інструментів ШІ, Operation Overload продукує контент, який важко відрізнити від справжніх медіа. Ці відео просувають наративи, спрямовані на «ослаблення підтримки України з боку країн НАТО та дестабілізацію їхньої внутрішньої політики», зазначають дослідники ISD.
Попри те, що лише у першому кварталі кампанія розмістила щонайменше 135 одиниць контенту на різних платформах, зокрема X (раніше Twitter), Telegram та Bluesky, більшість матеріалів отримують мінімальну органічну взаємодію. Водночас одне відео з фейковим твердженням, що USAID заплатила знаменитостям за поїздки в Україну, набрало понад 4,2 мільйона переглядів після того, як його підхопили відомі акаунти, не пов’язані з кампанією.
Експерти попереджають, що ШІ змінює «гру чисел» у сфері дезінформації на користь зловмисників. «Якщо хоча б одне з 100 відео набирає популярності — це вже перемога, яка досягає своєї мети», — зазначає Джозеф Боднар, старший менеджер з досліджень ISD. Технологія дозволяє швидко створювати дедалі більше контенту без втрати довіри серед користувачів, які з ним стикаються.
Окрім поширення фейкових наративів, Operation Overload прагне перевантажити фактчекерів і медіа-організації запитами на спростування, підірвати довіру до імітованих інституцій і витратити ресурси тих, хто бореться з дезінформацією. Кампанія охоплює 10 країн і публікує контент 10 різними мовами, з особливим акцентом на Німеччину, Францію та Україну.