Google je predstavio Weather Lab, vrhunsku AI platformu osmišljenu da transformira način na koji predviđamo i pripremamo se za tropske ciklone, označavajući značajan napredak u tehnologiji vremenske prognoze.
Eksperimentalni sustav, razvijen kroz suradnju Google DeepMind i Google Research timova, koristi stohastičke neuronske mreže za generiranje 50 mogućih scenarija oluja do 15 dana unaprijed. Ovo predstavlja značajno poboljšanje u odnosu na tradicionalne modele temeljene na fizici, koji obično nude pouzdane prognoze samo 3-5 dana unaprijed.
Ono što Weather Lab čini posebno revolucionarnim jest njegova sposobnost da istovremeno predviđa i putanju i jačinu ciklona – što je dugogodišnji izazov u meteorologiji. Tradicionalni modeli teško uspijevaju u ovoj dvostrukoj prognozi jer putanju ciklona određuju veliki atmosferski strujni tokovi, dok jačina ovisi o složenim procesima unutar kompaktnog središta oluje.
Interna testiranja pokazala su impresivne rezultate. Prema Googleovim istraživanjima, njihova petodnevna predviđanja putanje ciklona u sjevernom Atlantiku i istočnom Pacifiku bila su u prosjeku 140 kilometara bliža stvarnoj lokaciji oluje u odnosu na prognoze vodećih modela temeljenih na fizici. Dr. Kate Musgrave, znanstvenica u Cooperative Institute for Research in the Atmosphere na Sveučilištu Colorado State, koja je procjenjivala model, zaključila je da pokazuje "uspješnost usporedivu ili veću od najboljih operativnih modela za putanju i jačinu".
U značajnom razvoju događaja, Google je sklopio partnerstvo s američkim Nacionalnim centrom za uragane, što je prvi put da će ova savezna agencija u svoj operativni proces prognoziranja uključiti eksperimentalne AI prognoze. Stručni prognostičari NHC-a sada uživo prate predviđanja Googleovih AI modela uz tradicionalne modele temeljene na fizici i promatranja.
Humanitarne implikacije su velike. Kako klimatske promjene potencijalno pojačavaju ponašanje tropskih ciklona, napredak u točnosti prognoza mogao bi biti sve važniji za zaštitu ranjivih obalnih populacija. Ranija i preciznija upozorenja mogu poboljšati planiranje evakuacije, raspodjelu resursa i ukupnu pripremljenost na katastrofe, potencijalno spašavajući živote i smanjujući ekonomske gubitke koji su u posljednjih 50 godina iznosili 1,4 bilijuna dolara.
Iako Weather Lab zasad ostaje istraživački alat, a ne zamjena za službene prognoze, njegovo lansiranje predstavlja prekretnicu u primjeni umjetne inteligencije na ključne stvarne probleme s velikim humanitarnim utjecajem.