Ważny postęp w zarządzaniu pożarami lasów ogłosiły Google Research i jej partnerzy, prezentując pierwsze zdjęcia z FireSat – rewolucyjnego, satelitarnego systemu wykrywania pożarów opartego na sztucznej inteligencji.
Zdjęcia, opublikowane 23 lipca 2025 roku, ukazują niezwykłe możliwości FireSat, w tym wykrycie niewielkiego pożaru przydrożnego w pobliżu Medford w stanie Oregon, który całkowicie umknął dotychczasowym systemom satelitarnym. System zarejestrował także kilka aktywnych pożarów w okolicach Borroloola w australijskim Terytorium Północnym, dwa odległe pożary na Alasce (Moran i Chicken) oraz szczegółowe obrazy pożaru Nipigon 6 w Ontario w Kanadzie.
„Te zdjęcia stanowią punkt zwrotny w tym, jak świat będzie postrzegał i reagował na pożary lasów” – powiedział Brian Collins, dyrektor wykonawczy Earth Fire Alliance, organizacji non-profit stojącej za projektem.
Zaawansowane możliwości FireSat wynikają z dedykowanych, wielospektralnych czujników podczerwieni, które potrafią przenikać przez dym i chmury, zapewniając precyzyjne, niemal natychmiastowe śledzenie szybko rozprzestrzeniających się pożarów. System jest w stanie wykryć pożary o powierzchni zaledwie 5x5 metrów – czyli wielkości przeciętnej sali lekcyjnej – w ciągu zaledwie 20 minut, co oznacza znacznie większą precyzję niż obecne systemy satelitarne, które często bazują na rzadkich, niskorozdzielczych obrazach.
Projekt FireSat to efekt współpracy Google Research, Muon Space, Earth Fire Alliance, Fundacji Gordona i Betty Moore oraz światowych służb zajmujących się pożarami lasów. Google.org wsparło inicjatywę kwotą 13 milionów dolarów w ramach programu AI Collaborative: Wildfires.
Pierwszy satelita FireSat został wyniesiony na orbitę w marcu 2025 roku z bazy Vandenberg Space Force Base na pokładzie misji SpaceX Transporter-13. W 2026 roku planowane są trzy kolejne satelity, a pełna konstelacja ponad 50 satelitów ma być operacyjna do 2030 roku, zapewniając globalny zasięg i aktualizacje co 20 minut.
Poza wsparciem działań ratunkowych, dane z FireSat posłużą do budowy globalnej, historycznej bazy zachowań pożarów, pomagając naukowcom w przewidywaniu i modelowaniu przyszłych pożarów. „FireSat to nie tylko narzędzie do reagowania kryzysowego” – podkreśla Juliet Rothenberg z Google Research. „To także niezwykłe narzędzie do ograniczania emisji gazów cieplarnianych. To naprawdę piękne, że konstelacja przyczynia się do łagodzenia zmian klimatu – jednocześnie na nie reagując.”