Prezydent Donald Trump zaprezentował przełomowy pakiet inwestycyjny o wartości 92 miliardów dolarów, mający na celu przekształcenie Pensylwanii w potęgę rozwoju sztucznej inteligencji podczas inauguracyjnego Pennsylvania Energy and Innovation Summit, który odbył się 15 lipca na Uniwersytecie Carnegie Mellon.
Ogłoszenie, dokonane wspólnie z senatorem Dave’em McCormickiem i liderami branży, stanowi jedną z największych regionalnych inwestycji technologicznych w historii USA. Inicjatywa łączy kluczowych graczy z sektorów technologii, energetyki i finansów, aby zbudować infrastrukturę niezbędną do wsparcia zaawansowanych systemów AI.
"Wracamy do Pittsburgha, aby ogłosić największy pakiet inwestycyjny w historii stanu Pensylwania" – zadeklarował Trump podczas szczytu. Inwestycja ma wykorzystać bogate zasoby gazu ziemnego Pensylwanii, zaplecze naukowo-badawcze uczelni oraz strategiczne położenie, by stworzyć przewagę konkurencyjną w globalnym wyścigu AI.
Blackstone przeznacza 25 miliardów dolarów na infrastrukturę centrów danych i energetyczną w północno-wschodniej Pensylwanii, a inne znaczące inwestycje to m.in. 15 miliardów dolarów od PA Data Center Partners na trzycampusowy hub centrów danych w pobliżu Carlisle oraz projekt modernizacji sieci energetycznej PPL Corporation o wartości 6,8 miliarda dolarów. Google podpisał 20-letnią umowę na energię wodną z Brookfield, natomiast Meta przeznacza 2,5 miliona dolarów na wsparcie startupów z obszarów wiejskich Pensylwanii we współpracy z Uniwersytetem Carnegie Mellon.
Inicjatywa koncentruje się także na edukacji i rozwoju kadr – Anthropic przekazuje milion dolarów na edukację z zakresu cyberbezpieczeństwa dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz kolejny milion na badania energetyczne na Uniwersytecie Carnegie Mellon. Inwestycje te mają stworzyć tysiące stałych miejsc pracy oraz dziesiątki tysięcy stanowisk przy budowie infrastruktury w całym stanie.
Pensylwańskie centrum AI jest rozwinięciem projektu Stargate Trumpa – infrastrukturalnej inicjatywy AI o wartości 500 miliardów dolarów, ogłoszonej w styczniu 2025 roku we współpracy z CEO OpenAI Samem Altmanem, CEO SoftBanku Masayoshim Sonem oraz prezesem Oracle Larrym Ellisonem. Obie inicjatywy odzwierciedlają strategię administracji mającą na celu utrzymanie amerykańskiego przywództwa w dziedzinie sztucznej inteligencji, przy jednoczesnym sprostaniu ogromnym wymaganiom energetycznym niezbędnym do zasilania systemów AI nowej generacji.