У Сполучених Штатах формується новий підхід до врегулювання штучного інтелекту: сенатори-республіканці Тед Круз і Марша Блекберн погодили переглянутий федеральний мораторій на регулювання ШІ на рівні штатів.
Про досягнутий компроміс було оголошено в неділю, 30 червня. Він передбачає скорочення початково запропонованої 10-річної заборони до п’яти років, а також створення винятків, які дозволяють штатам ухвалювати правила щодо безпеки дітей в інтернеті та захисту образу чи схожості артистів. Водночас, такі регулювання не повинні створювати, як зазначено в поправці, "надмірного або непропорційного тягаря" для розвитку ШІ.
Ця норма є частиною ширшого республіканського законопроєкту про бюджетну консолідацію, відомого як "Один великий, прекрасний закон". Спочатку голова Комітету Сенату з питань торгівлі Тед Круз пропонував забезпечити дотримання вимог, блокуючи доступ штатів, які регулюють ШІ, до фонду інфраструктури широкосмугового інтернету обсягом $42 млрд. Однак у переглянутій версії обмеження стосуватимуться лише нового фонду на $500 млн, призначеного спеціально для розвитку інфраструктури ШІ.
Міністр торгівлі США Говард Латнік висловив підтримку переглянутій нормі, назвавши її "прагматичним компромісом" і закликав Конгрес "зберегти лідерство Америки у сфері ШІ". Прихильники вважають, що недопущення різнорідного регулювання на рівні штатів є критично важливим для американських інновацій та конкурентоспроможності у протистоянні з такими країнами, як Китай.
Однак компроміс викликає значний спротив. Старша членкиня Комітету Сенату з питань торгівлі Марія Кентвелл розкритикувала поправку, заявивши, що вона "жодним чином не захищає дітей чи споживачів" і є "черговим подарунком для технологічних компаній". Вона разом із сенатором Едвардом Маркі подали поправку, яка має на меті повністю виключити цю норму із законопроєкту. Критики стверджують, що розпливчастий стандарт "надмірного або непропорційного тягаря" дозволить технологічним компаніям оскаржувати майже будь-який закон про захист споживачів у суді.
Дискусія підкреслює постійну напругу між стимулюванням інновацій у сфері ШІ та впровадженням належних запобіжників. Оскільки Конгрес роками не спромігся ухвалити дієві федеральні правила щодо ШІ, окремі штати почали заповнювати цю прогалину власними законами — наприклад, Закон ELVIS у Теннессі, який захищає авторів пісень і виконавців від несанкціонованих імітацій, створених за допомогою ШІ. Очікується, що Сенат розгляне це питання під час бюджетної процедури на початку липня.